ZELIĆ: KLJUČNO DONOŠENJE ZAKONA O SESTRINSTVU I ZAKONA O ZDRAVSTVENOJ NEZI

ZELIĆ: KLJUČNO DONOŠENJE ZAKONA O SESTRINSTVU I ZAKONA O ZDRAVSTVENOJ NEZI

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

10.05.2017

Kategorija: Subotica

Koordinator odeljenja za higijenu i upravljanje medicinskim otpadom Doma zdravlja u Subotici Miroslav Zelić izjavio je danas da je u Srbiji ključno donošenje Zakona o sestrinstvu i Zakona o zdravstvenoj nezi kako bi se odredile kompetencije i zadaci medicinskih sestara i tehničara.

Zelić je povodom 12. maja, Međunarodnog dana medicinskih sestara, rekao novinarima u gradskom Medija centru u Subotici da su u pitanju dva ključna zakona koja u Srbiji ne postoje, ali da oni postoje u uređenim sistemima, u Evropi i svetu, kao i u velikom broju zemalja u regionu.

“Mi kao zaposleni smo u obavezi da apelujemo i da učestvujemo u donošenju ovih zakona jer nam oni trebaju. Tim zakonima bilo bi definisano gde je čije mesto i šta su čije obaveze”, kazao je Zelić.

On je podsetio da Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o radu u nedovoljnoj meri definišu status i položaj medicinskih sestara i tehničara.

“Možda je u našem društvu tabu govoriti da medicinske sestre mogu da se školuju, magistriraju, doktoriraju i da idu na mnogo veći nivo. To je u svetu normalno”, rekao je Zelić.

Žolt Sendi, foto: Magločistač

Vodeći medicinski tehničar Službe hitne medicinske pomoći u Subotici Žolt Sendi rekao je da se odlazak medicinskih sestara iz Srbije reflektuje i na pacijente.

“Mnoge medicinske sestre imaju jako nisku platu, ne samo u državnim ustanovama, nego i u privatnim domovima, dok neki drugi u državnom sistemu imaju mnogo veću platu i zbog toga svi oni gledaju neku bolju mogućnost”, kazao je Sendi.

On je dodao da nema dovoljan broj medicinskih sestara i da to nije slučaj samo u Subotici, nego u celoj Srbiji.

“U bolnici jedna sestra radi i sa 30 pacijenata. Ljudi na žalost traže mogućnost da odu u inostranstvo i da iskoriste svoje znanje. Iako njihova školska sprema možda tamo nije prihvaćena kao u Srbiji i možda će raditi kao negovatelji, ali će biti više plaćeni i poštovani za posao koji obavljaju”, rekao je Sendi.

On je podsetio da je u poslednje vreme medinsko osoblje Službe za hitnu medicinsku pomoć u Subotici pretrpelo nekoliko napada od strane pacijanata koji su bili u alkoholisanom stanju i koji su bili agresivni prema njima.

Nakon učestalih napada subotički Dom zdravlja je krajem marta doneo odluku da će ekipe Službe hitne medicinske pomoći agresivne pacijente u alkoholisanom stanju na terenu zbrinjavati samo uz prisustvo policije.

 

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.