Za zamenu elemenata filtera na subotičkom “Vodozahvatu 1” skoro milion evra

Za zamenu elemenata filtera na subotičkom “Vodozahvatu 1” skoro milion evra

Foto: RTV

13.02.2024

Kategorija: Subotica

Životni vek subotičkog Vodozahvata biće produžen za najmanje deset godina. U toku je zamena elemenata filtera sirove vode, što je neophodan preduslov da bi ona bila za piće. Investicija je vredna gotovo milion evra.

Na “Vodozahvatu 1” subotičkog Javnog komunalnog preduzeća Vodovod i kanalizacija, starom gotovo tri i po decenije, u toku je zamena elementa filtera kroz koje prolazi sirova voda, takozvanih ispuna. U tim filterima nivo određenih elemenata, pre svega arsena, spušta se na zakonske nivoe, nakon čega hlorisanjem nastaje pijaća voda. Poslednja zamena ovih elemenata rađena je pre gotovo dve decenije.

“Oni uklanjaju arsen, amonijak i gvožđe. To su ta tri parametra što su u sirovoj bunarskoj vodi veća od dozvoljene koncentracije. Sa ovim ispunama mi dovodimo kvalitet vode za piće na nivo koji odgovara pravilniku i, naravno, zdravlju svakog potrošača”, kaže direktor JKP Vodovod i kanalizacija Subotica Đerđ Šugar.

Investicija je vredna oko 113 miliona dinara, od čega je 100 obezbeđeno iz gradskog, a ostatak iz budžeta preduzeća.

“Ako bismo sada uradili benč-marking, da uporedimo slične sisteme u susednim, okolnim opštinama i gradovima, mislim da bismo mogli biti zadovoljni. Dužni smo da se zahvalimo svim zaposlenima u Javnom komunlanom preduzeću “Vodovod i kanalizacija”, tvrdi članica Gradskog veća zadužena za komunalna pitanja Čila Goli.

Dalje investicije u vodovodnu i kanalizacionu mrežu zavisiće od rebalansa budžeta, a u međuvremenu će se raditi na izradi projektno-tehničke dokumentacije za dalje proširenje mreže.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.