Prvi festival ekologije i antifašizma „Ekoslavija“, koji su uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine i Grada Subotice organizovali 4. Mini Jugoslavija i Građanska inicijativa „Priroda i društvo“, uspešno je održan u petak i subotu, 18. i 19. septembra.
„Dvodnevni program počeo je projekcijom dokumentarnog filma ’Nestanak heroja’, nakon čega je usledila rasprava sa članovima antifašističkih udruženja i ljudima iz filma, koji su zajedno izvukli jednu pouku – da ne smemo dozvoliti da se tekovine antifašističke borbe izgube. Prvi dan Festivala završen je koncertima četiri benda, od kojih je svakako najboznatiji bio subotički nu metal sastav D ZOO“, kaže jedan od organizatora Goran Gabrić, ističući da je u celodnevnom programu učestvovalo oko 300 ljudi.
Drugi dan ove manifestacije bio je u znaku biciklizma, pod okriljem projekta „Biciklom do čistijeg vazduha“, pa se tako u subotu na gradskom trgu kao polazištu okupila, kako su je organizatori nazvali, „biciklistička Kritična masa“, koja je, rutom dugom oko 7 kilometara, stigla do Mini Jugoslacije kao krajnjeg odredišta. Tamo je, u popodnevnim satima, bio organizovan i program za najmlađe – biciklistička trka oko Triglava.
„U sklopu parka Mini Jugoslavije, za ovu priliku, otvorili smo biciklistički servisni i info pult. S jedne strane, ljudi su dolazili da poprave svoje stare bicikle, a bilo ih je preko desetak. S druge strane, mogli su da se informišu o biciklističkim trasama koje postoje u Subotici i oko Subotice, a koje su deo EuroVelo 11 i EuroVelo 13 rute, koje smo takođe ovom prilikom promovisali. Naši prijatelji, sledbenici Ivana Sarića, održali su predavanje o istoriji biciklizma u Subotici, počev od Lajoša Vermeša, preko Sarića – koji je prvi počeo da koristi bicikl sa dva jednaka točka, Ivana Mačkovića – koji je imao šestocikl, do Fabrike bicikala ’Partizan’ – koja je proizvodila više stotina hiljada bicikala godišnje. Imali smo priliku i da vidimo veoma specifične bicikle, na primer drveni bicikl, ili jedan star više od 70 godina – na pločici je napisano ime njegove vlasnice iz Vašarhelja nadomak Segedina, s kojim je ona više puta tokom svog života dolazila u Suboticu u posetu rodbini“, objašnjava Goran Gabrić, i dodaje:
„Stav svih je da biciklizam treba da bude više zastupljen u našem gradu, a biciklističke staze bolje održavane i sigurnije. Mi smo tokom ovog festivala sproveli anketu među građanima koji aktivno koriste bicikl kao prevozno sredstvo da bismo videli kakvo je njihovo mišljenje o stanju biciklističkih staza, koliko je grad uopšte prilagođen biciklima. Te rezultate ćemo nakon statističke obrade javno prezentovati, a kako smo tražili od građana da nam predoče koje su najranjivije tačke u gradskoj infrastrukturi, to ćemo priložiti Javnom preduzeću za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje, a oni su čvrsto obećali da će nešto povodom toga učiniti“.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.