U organizaciji Udruženja „1kroz2“, većina obrazovnih institucija u Subotici i pojedine ustanove kulture će se 28. februara, na Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, pridružiti obeležavanju ovog datuma činom nošenja rozih majica ali i organizovanjem raznih događaja kako bi se skrenula pažnja javnosti na veliki broj dece koji proživljava neki oblik vršnjačkog nasilja u Srbiji.
Udruženja „1kroz2 će u saradnji sa Osnovnom baletskom školom „Raičević“ i Savremenom galerijom Subotica u sredu, 28. februara, u 18 časova, organizovati baletski performans u pet slika koje opisuju genezu i karakter vršnjačkog nasilja, ali i snažno upućuje na put mogućeg rešenja.
Nakon performansa, a u okviru Savremene galerije Subotica, pedagog Nataša Pavlović će održati predavanje na temu prevencije vršnjačkog nasilja.
„Želimo takođe ovom prilikom da javno pohvalimo Timove za borbu protiv nasilja u školama za koje smo se lično uverili koliko su posvećeni ovoj temi. Ovoj inicijativi su se pridružile i škole iz drugih gradova, kao što je Medicinska škola u Leskovcu“, naveli su organizatori u pozivu.
Ovo udruženje je upozorilo da prema podacima, većina dece u našoj zemlji doživi neku vrstu vršnjačkog zlostavljanja, a da je na odraslima da preuzmu odgovornost za uzroke koji su doveli do normalizacije nasilja u našem društvu, a pre svega među decom.
„Osnovni uzrok ekstremnim oblicima nasilja kojima smo svedočili prošle godine jeste zatvaranje očiju pred blažim oblicima nasilja i odsustvo solidarnosti sa žrtvama nasilja. Svedoci smo da do nas konstantno dolaze vesti o vršnjačkom nasilju. Naša deca odrastaju u post-ratnom, duboko traumatizovanom društvu i kultura nasilja je nešto što im je, nažalost, postala normalnost. Ta normalnost sa manjkom osećanja sigurnosti se može i mora menjati“, ocenili su.
Smatraju da treba početi od malih stvari, kao što su to uradili i prijatelji Čaka Meknila, dečaka zbog koga se Međunarodni Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja obeležava činom nošenja rozih majica.
„Te 2007. godine mali Čak se pojavio u školi u roze polo majici kao čin podrške majci oboleloj od karcinoma dojke i zbog te činjenice pretrpeo vršnjačko nasilje. Sutradan su njegovi prijatelji kupili pedeset takvih majica i podelili ih po školi. Deca su ih obukla u znak solidarnosti sa njim i tada je nastao ’Dan roze majica’“, podsećaju.
U surovom vremenu gde sve manje imamo vremena jedni za druge, pa i našu decu, dodaju, „hajde da pokažemo solidarnost, i preuzmemo odgovornost za to kako će izgledati naša zajednica“.
„Šaljemo poziv prevashodno prosvetnim radnicima da ove godine budemo kreativni i da poslednju nedelju februara, u kojoj se praznik obeležava, ispunimo kreativnim događajima – razgovorima, predstavama, performansima – u kojima će učestvovati naša deca“, stoji u pozivu.
Udruženja „1kroz2“ je navelo da nepristajanje na nasilje mora da ima svoj izraz i svoje lice, zbog čega pozivaju sve predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, i sve druge koji prepoznaju problem nasilja u našem društvu da obeleže Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, da toga dana obuku roze majice i da tim činom pošaljemo poruku „da ne ustupamo pred nasilnicima“.
„Obeležavanje Dana borbe protiv vršnjačkog nasilja i način obeležavanja ovog dana je primer dobre svetske tekovine čiji deo bi naše društvo trebalo da bude. Roze boja simbolizuje blagost, staloženost i spremnost na mirno rešavanje konflikata, sve ono što nama kao društvu nedostaje. Ne odstupajmo pred nasilnicima. Budimo solidarni i pošaljimo poruku da žrtve nasilja, pre svega vršnjačkog nasilja, nisu usamljene“, poručuju iz ovog udruženja.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.