TRIBINA O POTREBI MINISTARSTVA ZA LJUDSKA I MANJINSKA PRAVA: KANCELARIJA NIJE DOVOLJNA

TRIBINA O POTREBI MINISTARSTVA ZA LJUDSKA I MANJINSKA PRAVA: KANCELARIJA NIJE DOVOLJNA

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

22.04.2016

Kategorija: Subotica

Sve veći broj predmeta koje zbog povreda raznih vrsta prava građani podnose govori sam za sebe o tome koliko je potrebno formirati instituciju čiji bi predstavnici bili odgovorni za provođenje i zaštitu zakona

 

S obzirom na to da sadašnji policentrični model upravljanjem ljudskih prava ne pruža dovoljnu pravnu sigurnost, Srbiji je potrebno Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, većinski je zaključak na danas održanoj tribini, koju je na Otvorenom univerzitetu organizovao Centar za istraživanje etniciteta.

Dirketor Centra Goran Bašić, koji je zajedno s Fondom za otvoreno društvo i inicirao pitanje (ponovnog) ustanovljavanja Ministarstva za ljudska i manjinska prava rekao je kako u Srbiji – i pored toga što su brojna pitanja regulisana raznim zakonima – ne postoji „kultura manjinskih prava“ što se, kako je naveo, najbolje pokazalo na primeru poglavlja 23.

Rečima da je sadašnja Kancelarija za ljudska i manjinska prava u Vladi svedena na „sektor“ subotički ombudsman Zlatko Marosiuk istakao je da poštovanje ljudskih i manjinskih prava u Srbiji nisu na visokom nivou, o čemu, kako je naveo, svedoči i sve veći broj predmeta koje zbog povreda raznih vrsta prava građani podnose. I iz tih razloga, kako je rekao, bilo bi potrebno formirati resorno ministarstvo.

Po rečima Nataše Miljković iz Centra za istraživanje etniciteta uspostavljanje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava bilo bi snažna poruka građanima koji uglavnom nisu svesni značaja postojanja ove institucije, a postojeća Kancelarija nema ni kapaciteta ni nadležnosti za rešavanje brojnih pitanja iz ove oblasti.

Predsednik Bunjevačkog nacionalnog saveta Mirko Bajić, međutim, smatra da je mnogo važnije uspostaviti sistem koji će građanima u praksi garantovati zaštitu njihovih prava, bez obzira o kojoj je oblasti reč. Kako je naveo, u Srbiji je postojalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, čiji predstavnici neretko nisu štitili interese građana.

Za razliku od njega, sociolog Ljubomir Đorđević rekao je kako bi inicijativu za uspostavu Ministarstva za ljudska i manjinska prava trebalo zapravo proširiti i inicijativom „za zaštitu građana od onih koji donose zakone“. On je takođe rekao kako bi na javne funkcije trebalo postavljati ljude koji su izabrani od građana nakon javnih rasprava.

Ipak, ideju da je u Srbiji potrebna institucija koja bi bila zadužena za provođenje i zaštitu zakona s ljudima koji su odgovorni za to podržala je većina učesnika današnje tribine, ujključujući i predstavnike nemačke i romske nacionalne zajednice.

 

 

(Magločistač)

m od logoa sa rogovima mali

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.