Svetski dan secesije biće obeležen peti put u Subotici, od 8. do 10. juna, u organizaciji Gradskog muzeja Subotica, Gradske biblioteke Subotica, Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika, Savremene galerije Subotica, PU Naša radost i Turističke organizacije grada Subotice. Ulaz na sva dešavanja je besplatan.
Posetioci će imati prilike da posete razne izložbe i slušaju predavanja na temu secesije koja će predstaviti subotički istoričari umetnosti, arhitekste i drugi stručni saradnici. Biće organizovan i obilazak Sinagoge i poseta vidikovcu na tornju Grdaske kuće građene u stilu secesije, a za najmlađe biće organizovane radionice za decu na temu izrade lampe i lampiona sa secesijskom dekoracijom.
PROGRAM:
8. jun (četvrtak)
GRADSKA BIBLIOTEKA (objekat je izgrađen po projektu Ferenca Rajhla u stilu neobaroka, 1896)
Od 8. do 12. juna – Izlog Dečjeg odeljenja: knjige iz fonda biblioteke na temu secesije
Od 8. do 12. juna – Kataloška soba Gradske biblioteke Subotica Izložba crteža iz dnevnika Geze Čata.
SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA, Rahjlova palata (objekat je izgrađen po projektu Ferenca Rajhla, 1904, u stilu secesije)
19h: Šta nam znači secesija? – razgovor o prepoznavanju i vrednovanju secesije u Subotici. Učesnici: mr Gordana Prčić Vujnović, arhitekta, dr Olga Kovačev Ninkov, istoričarka umetnosti, Branka Banjanin, stručna saradnica Turističke organizacije Subotice, Vladimir Džamić, istoričar umetnosti; moderator: Nela Tonković, istoričarka umetnosti.
9. jun (petak)
GALERIJA GRADSKE SUVENIRNICE, Gradska kuća (objekat je izgrađen po projektu Marcela Komora i Dežea Jakaba u stilu secesije, 1908–1912)
11h: Otvaranje izložbe učenika Politehničke srednje škole u Subotici Tehničkim crtežom o subotičkoj secesiji. Izložbu otvara mentor, prof. Ibolja Denegri. Tehnička podrška: Gradski muzej Subotica.
VIDIKOVAC GRADSKE KUĆE
12h: Poseta vidikovcu na tornju secesijske Gradske kuće. Polazak iz Gradske suvenirnice, koja se nalazi pored svečanog ulaza, u 12 časova.
GRADSKI MUZEJ SUBOTICA (objekat je izgrađen po projektu Jožefa Vagoa i Lasla Vagoa u stilu secesije, 1906)
19h: „Poslastičarnica” – Art nuvo i žena kao desert. Predavanje msr Tamare Ognjević, istoričarke umetnosti, pisca i gastroheritologa, ima za cilj da sagleda fenomen koji povezuje žensko telo i gastronomiju, ali i poseban odnos žene i poslastica, emancipacije i poslastičarnice u epohi Art nuvoa, između ostalog i na nekoliko subotičkih primera.
20h: Nekoliko reči o zgradi muzeja i njenim projektantima povodom 140 godina od rođenja arhitekte Jožefa Vagoa (Vágó József), te mala foto-retrospektiva dosadašnjih dešavanja Svetskog dana secesije u Subotici, uz prigodnu degustaciju secesijskih kolača u dvorištu muzeja.
10. jun (subota)
GRADSKI MUZEJ SUBOTICA
10h: Osvetli secesiju – radionica za decu od 4 do 10 godina i njihove roditelje, na temu izrade lampe i lampiona sa secesijskom dekoracijom. Animatori: Biljana Pilipović, vaspitač, Violeta Vrcelj Odri, pedagog, Marta Gubi, vaspitačica i Ljubica Vuković Dulić, istoričar umetnosti. Mesto okupljanja je ispred Gradske kuće (ulaz kod Plave fontane) u 10 h. Nakon istraživanja secesije u Gradskoj kući, radionicu nastavljamo u muzeju. Broj mesta je ograničen te je potrebna prijava učešća na e-mail: udruzenjeeduprof@gmail.com Program se realizuje u saradnji PU „Naša radost”, Gradskog muzeja Subotica i udruženja „EduProF”. Učešće u radionici je besplatno.
SINAGOGA (objekat je izgrađen po projektu Marcela Komora i Dežea Jakaba u stilu secesije, 1902)
17h i 18.30h: Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica, u saradnji sa Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture Beograd, organizuje obilazak Subotičke sinagoge, u kojoj su u toku restauratorski radovi. Kroz eksterijer i enterijer sinagoge vodiće vas:
mr Gordana Prčić Vujnović, arhitekta MZZSK Subotica (stručni nadzor nad restauratorskim radovima), Vladimir Džamić, istoričar umetnosti RZZSK Beograd (stručni nadzor nad restauratorskim radovima) i Andrea Feher, odgovorni šef gradilišta.
Obilazak je zakazan u dva termina: 17h i 18.30h, za grupe od po 15 učesnika, uz obaveznu prethodnu prijavu na mejl adresu: visitsusynagogue@gmail.com
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.