Subotička lokalna samouprava opredelila je ove godine više od 50 miliona dinara za podršku razvoju poljoprivrede. Neki konkursi su već završeni, drugi su u toku i trajaće do utroška sredstava. Za sve njih vlada veliko interesovanje, a kako će sledeće godine izgledati ta podrška zavisiće od istraživanja potreba koje će uraditi Ekonomski fakultet.
Sufinansiranje dela kamate kod kratkoročnih kredita za obrtna sredstva, konkursi namenjeni investicijama, sufinansiranju troškova regresa za reproduktivni materijal, troškova osiguranja, odnosno troškova nabavke lekova, vakcina i vitamina. Subotička lokalna samouprava je za sve ove mere podrške poljoprivrednicima u ovoj godini opredelila ukupno 50 miliona dinara.
„Gledali smo da svi budu pokriveni i, za sada što mogu da kažem, da za kupovinu mašina i oruđa je bilo dosta zainteresovanih, ono što je već prošlo, a sada su za osiguranje, bukvalno par dana nakon objavljivanja već imamo prijavljenih oko trideset proizvođača, tako da to jako dobro ide. Sada očekujemo stočare da se jave, pošto su i oni izrazili želju za ove vidove podrške, pa očekujemo da se jave“- kaže članica Gradskog veća zadužena za poljoprivredu Hajnalka Bognar Pastor.
Kako će izgledati podrška u narednoj godini, zavisiće od stava stručnjaka sa Ekonomskog fakulteta kojima je poveren zadatak da na osnovu istraživanja realnih potrebna sugerišu u kom pravcu treba da ide budžetska podrška poljoprivrednicima.
„Pošto će oni vršiti istraživanje za koje linije bi trebalo više naglaska i koji tip proizvodnje i koji proizvođači su najosetljiviji na tržištu, tako da ćemo moći da formiramo još, da tako kažem, pravedeniji način raspodele tih sredstava koje ćemo nameniti njima“- dodaje ona.
Navedeni konkursi nastali su nakon prošlogodišnjih razgovora sa predstavnicima poljoprivrednika, a otvoreni su do utroška sredstava, odnosno do kraja godine.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.