STOTINAMA IZBJEGLICA ZABRANJENO DA UĐU U STANICU U BUDIMPEŠTI

STOTINAMA IZBJEGLICA ZABRANJENO DA UĐU U STANICU U BUDIMPEŠTI

Foto: Al Jazeera/Jelena Glušac

Objavio: Magločistač

01.09.2015

Kategorija: Subotica

Policija je blokirala ulaz u željezničku stanicu Keleti, u koju mogu ući samo Mađari i turisti, dok izbjeglice protestiraju ispred.

 

Glavna međunarodna željeznička stanica u Budimpešti ponovo je otvorena za saobraćaj, ali izbjeglicama još nije dozvoljeno da u nju uđu. Ulaz je otvoren samo za Mađare i turiste koji putuju.

Mađarske vlasti su u utorak ujutro zatvorile stanicu Keleti, na kojoj stotine izbjeglica čekaju kako bi se ukrcali na neki od vozova koji idu prema zemljama Zapadne Evrope.

Više stotina izbjeglica, uglavnom iz zemalja Bliskog istoka, nalazi se na stanici.

Policija je blokirala glavni ulaz stanice i naredila ljudima da napuste perone.

“Izbeglice ispred protestuju i uzvikuju ‘pustite nas unutra’. Puštaju se putnici na sporedne ulaze, ali tek nakon što im provere u pasošu da su Mađari ili turisti. Izbeglice ne puštaju na stanicu, čak i ako imaju kartu. Na stanici je poluprazan voz za Beč i Minhen”, izvještava iz Budimpešte reporterka Al Jazeere Jelena Glušac.

Brojne izbjeglice platile su karte koje koštaju 140 eura.

Više od 3.600 izbjeglica koji su vozom krenuli iz Budimpešte stigli su u ponedjeljak u Beč, što je ovogodišnji rekord u jednom danu, saopćila je u utorak austrijska policija.

Mađarske vlasti su u ponedjeljak odobrile polazak izbjeglica vozom, premda mnogi od njih nisu imali vizu.

“Sada provjeravamo koliko ih traži azil”, rekao je za AFP glasnogovornik austrijske policije Patrick Maierhofer.

Noć proveli na bečkoj stanici

Foto: Al Jazeera/Jelena Glušac

Foto: Al Jazeera/Jelena Glušac

Mađarske vlasti nisu dopuštale odlazak tih izbjeglica koji su danima boravili u improviziranim logorima na budimpeštanskim željezničkim stanicama, ali su na kraju odlučile pustiti ih.

Velik broj ih je noć proveo na bečkoj stanici Westbanhofu, nadajući se da će moći nastaviti put u Njemačku, koja je prošle sedmice ublažila uvjete za odobravanje izbjegličkog statusa Sirijcima koji bježe iz domovine.

Druge izbjeglice, većinom bez vize, ukrcale su se u ponedjeljak u voz za Salzburg, u Austriji, a neki su se uputili u Minhen, na jugu Njemačke.

Taj voz iz Budimpešte s gotovo 400 izbjeglica stigao je u ponedjeljak navečer u Bavarsku.

Austrijska policija pojačala kontrole

Istovremeno su još dvije osobe uhapšene zbog sumnje da su umiješane u prošlosedmičnu tragediju, kada se 71 izbjeglica ugušila u kamionu nedaleko od Beča, saopštilo je danas Državno tužilaštvo Austrije.

Navedeno je da se radi o jednoj osobi za kojom je raspisana evropska potjernica, a koja je uhapšena u Bugarskoj. Drugi muškarac je u Mađarskoj lišen slobode.

Austrijska policija pojačala je kontrolu vozila kako bi spriječila veliki priliv izbjeglica iz Mađarske, javlja Anadolija.

Nakon što su u kamionskoj prikolici na području Burgenlanda pronađena tijela 71 osobe, austrijska Vlada je poduzela mjere predostrožnosti na putevima i željeznicama koje vode iz Mađarske u Austriju.

Austrijska policija danonoćno radi na autoputu Budimpešta – Beč kako bi bio spriječen prolazak vozila s izbjeglicama.

Više od 1.500 izbjeglica na makedonskoj granici

Glasnogovornik policije Roman Haslinger kazao je da će izbjeglice koje podnesu zahtjev za azil prolaziti normalnu proceduru, a oni koji to ne učine nakon kontrola bit će vraćeni u Mađarsku.

Na sjevernoj granici Grčke s Makedonijom trenutno čeka više od 1.500 izbjeglica, koje žele da nastave put ka sjeveru, u prosperitetnije zemlje Evropske unije.

U blizini grčkog sela Idomeni, u jednom trenutku došlo je do tuče, kada je više stotina ljudi, većinom iz Afganistana i Pakistana, pokušalo da pređe granicu koju je čuvala makedonska policija, prenio je AP.

Makedonske vlasti su povremeno dozvoljavale malim grupama da pređu i upute se ka željezničkoj stanici u Ðevđeliji.

Njemačka izdvaja sedam milijardi eura

Njemačka ministrica rada Andrea Nahles izjavila je danas da će za pokrivanje socijalnih izdataka za izbjeglice i njihovu integraciju u sljedećoj godini uložiti dodatnih od 1,8 do 3,3 milijardi eura.

Ona je iznijela procjene da bi u 2019. godini troškovi za socijalna davanja i integraciju izbjeglica mogli da budu preko sedam milijardi eura.

“Naš cilj bi trebao da bude da ljudi, koji ovdje dođu, budu osposobljeni da rade”, rekla je ona, prenose mediji.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.