Skupština grada Subotice zaseda u četvrtak, 1. februara: Na dnevnom redu 28 tačaka

Skupština grada Subotice zaseda u četvrtak, 1. februara: Na dnevnom redu 28 tačaka

Balint Pastor, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

31.01.2024

Kategorija: Subotica

Na 43. po redu sednici Skupštine grada koja će biti održana u četvrtak, 1. februara, biće usvojeni planovi rada svih javnih, javno-komunalnih preduzeća i društava s ograničenom odgovornošću, ali i mnoge druge odluke među kojima je i odluka o uspostavljanju javno-privatnog partnerstva kada je u pitanju gradski prevoz putnika.

Predsednik Skupštine grada Subotice Balint Pastor je na današnjoj konferenciji za novinare u Medija-centru u Gradskoj kući, rekao da je na osnovu plana JKP „Suboticagas“ predviđeno da bude 500 novih potrošača u 2024. godini, da se izgradi gasovodna mreža u dužini od 18 kilometara na teritoriji gradskih i prigradskih mesnih zajednica „Kelebija“, „Novo selo“, „Palić“, „Makova sedmica“, „Peščara“, „Dudova šuma“, „Aleksandrovo“, „Zorka“ i „Željezničko naselje“, navodi se na sajtu Grada.

„Što se tiče JKP ‘Vodovod i kanalizacija’ izvršiće se zamena filterskih ispuna postavljenih 2005. godine. Na taj način će se obezbediti da Vodozahvat 1 za narednih deset do dvadeset godina snabdeva stanovništvo odgovarajućom pijaćom vodom.  Pored toga, radiće se i na proširenju vodovodne mreže u mesnim zajednicama ‘Zorka’ i ‘Makova sedmica’, a rade se i planovi za proširenje vodovodne mreže u mnogim prigradskim naseljima kao što su Tavankut, Šupljak, Bački Vinogradi, Hajdukovo“, naveo je.

On je istakao da je okončana kreditna obaveza od 200 miliona dinara godišnje prema EBRD.

„Znači, vratiće se u potpunosti kredit koji je JKP ‘Vodovod i kanalizacija’ svih ovih godina servisirao, a radilo se o dve rate od po 100 milion dinara godišnje. To je bilo jako veliko opterećenje za JKP ‘Vodovod i kanalizacija’ i zbog toga nije došlo do većih investicija“, rekao je dr Pastor.

Prema njegovim rečima, kada se krajem ove godine JKP „Vodovod i kanalizacija“ oslobodi  kredita, u narednom mandatu naći će se više sredstava za investicije što se tiče vodovodne i kanalizacione mreže.

Podsetio je da je za JKP „Vodovod i kanalizacija“ veoma bitan i program „Čista Srbija“, i dodao da je obezbeđena građevinska dozvola i da radovi uskoro mogu da počnu na teritoriji mesnih zajednica „Čantavir“ i „Bajmok“, gde će se graditi kanalizaciona mreža u dužini od po 25 kilometara.

„Izgradnja Akva parka na Paliću je završena, ali što se tiče DOO ‘Park Palić’ ove godine će se nastaviti sa uređenjem Vikend naselja, završiće se renoviranje jednog od simbola Palića – Vodotornja. Pored toga će se raditi na izgradnji parkinga pored Krvavog jezera“, naglasio je Pastor.

I JKP „Čistoća i zelenilo“ će nastaviti uvođenje novog sistema u vezi zelenih i plavih kanti a radiće se i na rekultivaciji nesanitarne deponije Aleksandrovačka bara“, dodao je.

Pred odbornicima će se sutra naći i usvajanje Odluke o pokretanju postupka određivanja modela finansiranja u cilju realizacije projekta javno-privatnog partnerstva radi obavljanja komunalne delatnosti gradskog i prigradskog prevoza putnika na teritoriji grada Subotice.

„Građani treba da znaju da je grad prethodnih godina u proseku iz sopstvenog budžeta izdvajao oko 500 miliona dinara godišnje da bi JKP ‘Subotica-trans’ mogao da funkcioniše“, kazao je Pastor.

Zbog toga se, kako je rekao, traga za najboljim rešenjem ovog preduzeća sa dugom tradicijom.

„Grad treba da obezbedi građanima ne samo da dođu do svih mesnih zajednica na teritoriji našeg grada, već da obezbedi i mogućnost putovanja do okolnih opština, Kanjiže, Sente, pa čak i do Segedina. To su neki ciljevi, namere koje moraju da budu obezbeđene“, zaključio je Pastor.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.