SIRIJA NEKAD I SAD: FOTOGRAFIJE KOJE POKAZUJU BEZUMLJE RATA

SIRIJA NEKAD I SAD: FOTOGRAFIJE KOJE POKAZUJU BEZUMLJE RATA

Izvor: Sirijsko nasljeđe

Objavio: Magločistač

07.10.2015

Kategorija: Subotica

Od kada je izbio rat u Siriji, 15. marta 2011. godine, strašne i potresne scene svakodnevno dolaze iz ove zemlje. Prema podacima UN-a, rat je odneo više od 250.000 života.

Siriju je napustilo blizu četiri miliona ljudi, dok je interno raseljeno još sedam miliona.

Nekad u Siriji nije bilo sve tako crno…

Twitter photo: Fàqìràh Nàqshbàndìyà

Twitter photo: Fàqìràh Nàqshbàndìyà

Sirija nije bila “klasična” islamska zemlja. Uređenje je i pre Asada bilo sekularno sa elementima socijalizma. Tačnije, Sirija je jedina arapska država sa sekularnim sistemom, a po Ustavu šerijat (islamski zakon) je zabranjen u ovoj zemlji.

Sirijci su se tokom istorije pokazali kao odlični domaćini, za razliku od onoga što se njihovim izbeglicama događa danas. Iračke izbeglice su ovde dočekane bez ikakvih predrasuda i diskriminacije, prenose mediji. Za razliku od Sirijaca, ostale države iz Persijskog zaliva ni tada, a ni sad, nisu primile niti jednu izbeglicu.

Vladajuća dinastija Asad na vlast je došla 1970. godine, posle vojnog puča. Od tada čeličnom rukom vladaju državom. Ipak, mnogi ističu da je zahvaljujući njima visoka stopa pismenih Sirijaca, te da svaki četvrti stanovnik ove zemlje ima fakultetsku diplomu.

Twitter photo: Oskars Pauga

Twitter photo: Oskars Pauga

Sirija se pre rata ponosila svojom multikonfesionalnošću. Pored većinskog muslimanskog stanovništva u ovoj državi su hrišćani činili 10 odsto populacije. Brojna je i jevrejska zajednica.

U Siriji žene ne moraju nositi hidžab, za razliku od drugih arapskih zemalja.

I možda glavni razlog izbijanja rata u Siriji. Sirija je jedina mediteranska zemlja koja je još vlasnik svojih naftnih kompanija. Vlada nije želela da ih privatizuje jer “bogatstvo pripada narodu Sirije”. Procene govore da Sirija ima naftne rezerve od 2.500 miliona barela, a dozvolu da je eksploatišu imaju isključivo državne fabrike.

Izvor: N1 Sarajevo

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.