SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: PREDAVANJE “JEDNA MIGRANTSKA PRIČA – ILONA FÜLÖP”

SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: PREDAVANJE “JEDNA MIGRANTSKA PRIČA – ILONA FÜLÖP”

Izvor: Savremena galerija Subotica

Objavio: Magločistač

10.07.2017

Kategorija: Subotica

U Savremenoj galeriji Subotica u okviru drugog dela projekta “Oni koji odlaze” u četvrtak, 13. jula, sa početkom u 20 časova, biće održano predavanje “Jedna migrantska priča – Ilona Fülöp”.

Predavanje će održati istoričar i muzejski savetnik Gradskog muzeja Subotica Mirko Grlica.

Publika će prisustvovati predavanju, projekciji filmova i prezentaciji istraživanja sa istorijskog, sociološkog, antropološkog i kulturnog aspekta.

U godinama pred Prvi svetski rat iseljavanje iz Austrougarske bila je masovna pojava. Pored najbrojnijih iseljenika, koji su u SAD tražili posao plaćen dovoljno za pristojan život, put Novog sveta su kretali i književnici, umetnici, naučnici… Među njima bila je tek retkima znana subotička književnica Ilona Fülöp.

U Savremenoj galeriji Subotica je krajem juna otvoren prvi deo projekta “Oni koji odlaze” predstavljanjem izložbe “Zajednički imenilac”.

Projekat se sastoji iz dva segmenta i nadovezuje se na izložbu “Granica je zatvorena” koja je bila predstavljena u maju 2016. godine. Prvi deo je izložba “Zajednički imenilac”, nastala kroz rad u centrima za smeštaj tražilaca azila u Srbiji i umetnika, saradnika Grupe 484, Ivanom Bogićević Leko, Snežanom Nenom Skoko i Lukom Kneževićem-Strikom.

Drugi deo projekta čini niz aktivnosti koje osvetljavaju problem migracija stanovništva bivše Jugoslavije uzrokovanih ratovima i aktuelnih iseljavanja našeg stanovništva u zemlje zapadne Evrope i severno-američkog kontinenta (Zapada), koje su ekonomskog karaktera.

 

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.