SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: PREDAVANJE BOGDANKA POZNANOVIĆ

SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: PREDAVANJE BOGDANKA POZNANOVIĆ

Izvor: Savremena galerija Subotica

Objavio: Magločistač

11.09.2017

Kategorija: Subotica

U Savremenoj galeriji Subotica će u ponedeljak, 11. septembra, u 19 časova biti održano predavanje Bogdanka Poznanović: intermedijska komunikacija kao deo pratećih programa izložbe Kolekcija: 55 razloga za razmišljanje o prošlosti i sadašnjosti, kojom Savremena galerija Subotica obeležava 55 godina rada.

Na izložbi je predstavljena i slika Bogdanke Poznanović Prekidač mraka, koja se nalazi u fondu Savremene galerije Subotica.

Predavanje će održati istoričarka umetnosti i viša kustoskinja Muzeja savremene umetnosti Vojvodine Sanja Kojić Mladenov.

Bogdanka Poznanović (1930 – 2013), avangardna višemedijska umetnica i nekadašnja profesorka Akademije umetnosti u Novom Sadu, gde je osnovala Vizuelni studio za intermedijalna istraživanja (1979) – prvi predmet posvećen novim medijima u bivšoj Jugoslaviji, čime je u nastavni proces uvela video umetnost. Završila je slikarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu (1956). Bila je članica uredništva Tribine Mladih i časopisa Polja, urednica Salona Tribine mladih i likovna kritičarka u periodu uvođenja i afirmacije novih umetničkih tendencija. Zajedno sa suprugom Dejanom osnovala je Atelje DT20 − mesto susreta mnogih lokalnih i inostranih umetnika tokom više od tri decenije. Uporedo je razvijala sopstvenu umetničku praksu, koja je na početku bila okrenuta enformelističkom slikarskom izrazu, da bi se vremenom usmerila ka novoj umetničkoj praksi, interdisciplinarnom pristupu i novim medijima. Jedna je od prvih umetnika kod nas koja se bavila akcijama, umetnošću u javnom prostoru, mejl-artom, instalacijama i video-umetnošću kao novim, konceptualnim kategorijama. Svoj rad je usavršavala na brojnim specijalističkim putovanjima i boravcima u različitim inostranim institucijama. Predavanja uz video-projekcije držala je u Ferari (1984) i bila gostujuća profesorka na Univerzitetu za savremenu umetnost (DAMS) u Bolonji (1985). Izlagala je od 1956. godine na velikom broju grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, a više puta se predstavila i samostalno. Bogdanka Poznanović dobitnica je više nagrada, a njenim imenom nazvana je nagrada koju dodeljuje međunarodni festival video umetnosti Videomedeja u Novom Sadu.

Sanja Kojić Mladenov (1974) viša kustoskinja i istoričarka umetnosti, usmerena ka istraživanju savremene umetničke prakse, medija i roda od 1995. godine. Završila istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i master Rodne studije na interdisciplinarnim studijama Univerziteta u Novom Sadu – ACIMSI, gde je trenutno na doktorskim studijama. Direktorka Muzeja savremene umetnosti Vojvodine 2013-2016. godine. Kustoskinja istog Muzeja od 2006. godine, Odeljenja za izložbe aktuelne umetnosti, te Centra za intermedijsku i digitalnu umetnost. Dobitnica nagrade Lazar Trifunović za 2016. godinu, za najbolju likovnu kritiku i kritičko razmatranje savremene scene, kao i priznanja Društva istoričara umetnosti Srbije (DIUS) za najbolju autorsku izložbu u 2013. godini. Kustoskinja Paviljona Srbije na 54. Venecijanskom Bijenalu savremene umetnosti (2011), izložbe Svetlost i tama simbola, Dragoljuba Raše Todosijevića nagrađenog internacionalnim priznanjem – Uni Credit Venice Award. Članica je međunarodnih udruženja AICA, ICOM i CIMAM – čija je stipendistkinja (2011). Autorka je, kustoskinja i selektorka mnogih izložbi i projekata u zemlji i inostranstvu. Kustoskinja EU projekata Risk Change i Performing the Museum. Napisala i objavila preko 100 kritičkih eseja, recenzija izložbi i naučnih tekstova u katalozima izložbi, stručnim časopisima, knjigama i elektronskim medijima. Urednica i autorka tekstova monografskih publikacija posvećenih radu Bogdanke Poznanović, Dragoljuba Raše Todosijevića, Igora Antića, MP_art i dr. Učestvovala je na mnogim stručnim simpozijumima i konferencijama u zemlji i inostranstvu.

 

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.