SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: PREDAVANJE “BITI POL: GDE SMO STIGLI S TIM?”

SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: PREDAVANJE “BITI POL: GDE SMO STIGLI S TIM?”

Objavio: Magločistač

06.10.2015

Kategorija: Subotica

U Savremenoj galeriji Subotica danas u 18 časova biće održano predavanje “Biti pol: gde smo stigli sa tim?”.

23086-savremenagalerijaPredavač će biti Dejan Matlak, aspolvent na Odeljenju za etnologiju i antropologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu i saradnik na seminaru za socio-kulturnu antropologiju u Petnici.

Predavanje se realizuje kao prateći program izložbe “Ona: slika žene iz kolekcije Savremene galerije Subotica”.

Postavka može da se pogleda do 17. oktobra.

„Vek koji je prošao zabeležio je velike pomake u našem razumevanju sveta. Ovi pomaci se vide i u načinu na koji posmatramo kategoriju pol. Došlo je do teorijske dekonstrukcije kategorija, poput muškarac i žena, koje su bile neupitne i posmatrane kao datosti. Rodni odnosi prestaju da se posmatraju kao urođeni i relativizuju se. Konceptualno se udaljavaju od biologije i sve više se u njima isčitavaju kulturni obrasci. Kako usled ove kategoričke zbrke da razumemo polnu kategoriju kojoj mi pripadamo i koju osećamo kao stvarnu (sopstvenu)? Da li smemo da kažemo da su identiteti koje uočavamo „izum modernosti“ ili su uvek bili prisutni, samo skromnije izraženi? Pokušaću tokom svog predavanja da ponudim neke odgovore na ova pitanja tako što ću predstaviti ključne teorije koje su zaslužne za pokretanje ovih promena, kao i kulturne prakse koje demonstriraju raznolikost polnog identiteta“, najavio je Dejan Matlak.

(Magločistač)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.