SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: POP ART I ODJECI – THIS IS TODAY

SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: POP ART I ODJECI – THIS IS TODAY

Savremena galerija Subotica

Objavio: Magločistač

14.12.2017

Kategorija: Subotica

Izložba “Pop art i odjeci – This is today” biće otvorena u petak, 15. decembra, sa početkom u 19 časova, u Savremenoj galeriji Subotica. Izložba će biti otvorena do 31. januara 2018. godine.

Kustos izložbe je Miroslav Jovančić, kustos Savremene galerije Subotica. Autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga je Boris Cupać, Refresh. Izložbu prati ilustrovani katalog sa tekstom Miroslava Jovančića.

Pop art je kao umetnički pravac odjeknuo tokom 50-ih i 60-ih godina 20. veka, spajajući ikonografiju masovne potrošačke kulture sa umetnošću. Prepoznatljiv vizuelni jezik varirao je tokom narednih decenija, a ideja ovog umetničkog pravca je dobila individualna tumačenja aktera savremene umetničke scene. Miroslav Jovančić, kustos izložbe Pop art i odjeci, svojim izborom pokazuje kako ikonografija Pop arta „odjekuje” u delima naših savremenika.

Prateći i edukativni program ii radionice

Tokom trajanja izložbe organizovaće se prateći programi i radionice koji će biti blagovremeno najavljeni na zvaničnoj internet stranici na zvaničnoj facebook stranici Savremene galerije Subotica.

[quote color=”#000000″ bgcolor=”#efefef” bcolor=”#9b2222″]

Iz teksta kataloga izložbe:

Uticaj pop arta bio je veliki i dalekosežan.

Ova izložba delom je nastala i zbog nasleđa koje je ovaj pravac ostavio za sobom. Veza između pop arta i umetnika koji izlažu na izložbi Pop art i odjeci: This is Today prevashodno je vidljiva u likovnim jezicima/kodovima kojima se oni služe. Jednostavnost i čistota forme, vezanost za mnoge fenomene popularne kulture, svedenost vizuelnih draži do njene suštine, velika komunikativnost koju je ovaj pokret imao sa publikom. Međutim, za mnogo toga drugog usudio bih se da kažem da su razlike primetne, bilo da je reč o pukoj konstataciji današnjeg trenutka, bilo da se govori o dugogodišnjim umetničkim strategijama, a ponekad i o njihovom preklapanju.

Umetnici koji izlažu svoje radove na izložbi Pop art i odjeci: This is Today, Danijel Babić, Tadija Janičić, Emil Kadirić, Aleksandar Leka Mladenović, Janoš Tarko (Tarkó János) i Tibor Lazar (Lázár Tibor), izabrani su, između ostalog, i zbog sposobnosti da u svoje poetike ugrade i nesumnjivi lični komentar, kako kroz izbor tema koje su same po sebi komentar stanja, tako i kroz izrazito individualni stav prema određenim društvenim pojavama.

/…/

Jedna od prvih izložbi grupe „Nezavisni” održana je 1956. godine u Whitechapel Art Gallery  pod nazivom „This is Tomorrow“. Ona je ukazala na fenomen masovne kulture i njegov uticaj na savremenu umetnost. U podnaslovu ove izložbe stoji „This is Today“ kao parafraza pomenutog naziva.

Poetika pop arta i njegov vizuelni jezik i dalje su prisutni u svakodnevici putem sve razvijenije digitalne tehnologije i globalne komunikacije. Dela navedenih umetnika imaju u svom osnovnom polazištu poetiku pop arta, ali su nesumnjivo izašli  van okvira pukog beleženja zatečenog.

Danas, šest decenija nakon izložbe u Whitechapelu, pop art i njegovo nasleđe traju u transformisanoj formi personalizovanih poetika umetnika. Sutrašnjica je postala današnjica…

Miroslav Jovančić    

[/quote]

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.