SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: OTVARANJE NOVE IZLOŽBE “diSTRUKTURA” 11. MAJA

SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: OTVARANJE NOVE IZLOŽBE “diSTRUKTURA” 11. MAJA

Objavio: Magločistač

09.05.2018

Kategorija: Subotica

U petak, 11. maja, u Savremenoj galeriji Subotica, s početkom u 19 sati, otvara se izložba “diSTRUKTURA: We are living in a beautiful wOURld”.

Reč je o multimedijalnom work in progress projektu, započetom 2007. godine, koji se bavi temama odliva intelektualaca i migracijama sa bivšeg YU prostora. Koristeći razne medije i pristupe, diSTRUKTURA svojim umetničkim radom skreće pažnju na probleme koji se dešavaju na ovom području, a koji su dostigli svoj vrhunac za vreme ratova devedesetih i, nažalost, još uvek traju. Izložba  We are living in a beautiful wOURld  predstaviće ovaj projekat kroz prostornu instalaciju sačinjenu od QR kodova na pleksiglasu, fotografija portreta učesnika projekta i psihogeografskih mapa austrijskih gradova.

[quote]Glavno pitanje koje projekat postavlja je: kako se lična i javna slika menjaju sa individualnom migracijskom pričom i kako prošlost, evropske politike, ali i finansijske i druge krize deluju na život pojedinca? Ipak, brain-drain nema samo ekonomske posledice, već utiče i na formiranje društva u celini. Odsustvo intelektualaca, umetnika, preduzetnika, mladih… vodi ka nedostatku otpora, nedostatku kritične mase koja kreira nešto novo i čini osnovni identitet društva. Upravo ono što u velikoj meri danas nedostaje zemljama koje su nekada bile okupljene pod zajedničkim imenom SFRJ. U suprotnom, koliko takvi tokovi utiču na osnaživanje civilnog i intelektualnog korpusa zemlje destinacije. U kojoj meri podižu kvalitativno kapacitet društva i sledstveno tome dovode do progresa i blagostanja cele nacije. Od 2013. diSTRUKTURA radi na projektu u Austriji, obrađujući ovu temu iz perspektive zemlje destinacije. Najpre u Grazu, a zatim i u drugim gradovima Austrije, dotakli smo se ove teme tokom razgovora sa brojnim visokoobrazovanim osobama sa prostora bivše Jugoslavije koji danas žive i rade u austrijskim gradovima. U modifikovanoj i specifičnoj formi psihogeografskog istraživanja gradova, oni su nas vodili kroz svoja mesta, pravcima potpuno van naše kontrole, pričajući o svojim iskustvima, poteškoćama, prednostima i mogućnostima koje se javljaju u novoj sredini. Pričali su nam i o svom viđenju stanja u zemlji porekla nekad i danas. 31 intervjuisana osoba sa ukupno 85 priča od kojih je svaka povezana sa određenom lokacijom u gradu, sa ciljem da predstavi grad iz perspektive migranata, ali i da naglasi da su oni sastavni deo tog grada. Kroz set pitanja, nameravali smo da istražimo da li je brain-drain profit, i ako jeste, za koga? Drugim rečima ko je izgubio a ko dobio u odnosu – zemlja porekla/zemlja destinacije.
[divide icon=”circle” width=”medium”]
Milica Milićević i Milan Bosnić su diplomirali i magistrirali na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na odseku za slikarstvo. Od 2005. rade zajedno kao umetnički duo diSTRUKTURA i pod tim imenom učestvovali su na preko 25 samostalnih i više od 50 grupnih izložbi u Srbiji, Sloveniji, Makedoniji, Rumuniji, Francuskoj, Italiji, Austriji, Nemačkoj, Holandiji, Luksemburgu, Švajcarskoj, Japanu, Slovačkoj, Češkoj, Madjarskoj, Finskoj i Egiptu. diSTRUKTURA je učestvovala u artist-in-residence programima i radionicama u Švajcarskoj, Nemačkoj, Austriji, Holandiji, Sloveniji, Italiji, Finskoj, Egiptu i Srbiji. Dobitnici su više nagrada i stipendija od kojih i Pollock-Krasner grant za 2015. godinu. Njihovi radovi se nalaze u preko 15 javnih i privatnih kolekcija.[/quote]

Izložba, čiji je kustos istoričarka umetnosti Nela Tonković, biće otvorena do 11. juna.

 

(Magločistač)

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.