SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: IZLOŽBA “ZAJEDNIČKI IMENILAC”

SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA: IZLOŽBA “ZAJEDNIČKI IMENILAC”

Izvor: Savremena galerija Subotica

Objavio: Magločistač

28.06.2017

Kategorija: Subotica

U Savremenoj galeriji Subotica, u okviru projekta “Oni dolaze”, u petak, 30. juna, sa početkom u 18 časova, biće otvorena izložba pod nazivom “Zajednički imenilac”.

Izvor: Savremena galerija Subotica, Facebook

Tema velikih kretanja stanovništva je danas izuzetno aktuelna, a nameće se paralela između migracija ljudi iz zemalja Azije i Afrike, koji prolaze kroz našu zemlju, i sve većeg iseljavanja našeg stanovništva u potrazi za ekonomski stabilnijom egzistencijom.

Projekat “Oni koji odlaze” nadovezuje se na izložbu “Granica je zatvorena” koja je bila rezultat dvogodišnje saradnje migranata i tražilaca azila u Srbiji sa umetnicima Lukom Kneževićem-Strikom, Snežanom Skoko, Ivanom Bogićević-Leko, kolektivom “Škart”, Grupom 484 i Muzejem afričke umetnosti iz Beograda.

Projekat se sastoji iz dva segmenta. Prvi deo je izložba “Zajednički imenilac” koja je nastala kroz rad u centrima za smeštaj tražilaca azila u Srbiji. Ivana Bogićević Leko i Snežana Skoko razvile su koncept radionica “Sofra Art” oko ideje da se ženama smeštenim u Centru omogući da neko vreme posvete sebi, u prijatnoj i produktivnoj atmosferi, da ostvare komunikaciju i na kratko zaborave na svakodnevne obaveze i brige. Na radionicama su se bavile ručnim radom: pletenjem, vezom, oslikavanjem platna, uz čaj, kafu i ratluk. Umetnik Luka Knežević Strika je radio sa tinejdžerima zainteresovanim za fotografiju.

[quote color=”#000000″ bgcolor=”#eaeaea” bcolor=”#a32525″]Savremena galerija Subotica se u svom radu, pored prezentovanja najnovijih umetničkih praksi, bavi i društvenim problemima koji utiču i na kulturni angažman savremenih umetnika i na promene društva u celini. Jedan od takvih univerzalnih i veoma prisutnih problema je i problem velikih migracija stanovništva koje, iako pokrenute različitim motivima, imaju zajedničke tačke u svim kulturama (odlazak iz svog doma i svoje zemlje, odvojenost od porodice, ekonomska i egzistencijalna neizvesnost, prilagođavanje novim kulturološkim i društvenim sredinama).[/quote]

Izložba tematizuje univerzalna ljudska pitanja i probleme koji su u vezi sa odlaskom i dalekim putevima, sa posebno osvetljenom ženskom stranom života na putu. Izložbeni eksponati predstavljaju umetničko uobličavanje rezultata rada i sadržaja naših razgovora o identitetu, kulturi i običajima, položaju žene u različitim društvima, ambicijama i nadama, granicama – fizičkim i državnim, ali i onim koje su u nama.

Drugi deo projekta čini niz aktivnosti koje osvetljavaju problem migracija stanovništva bivše Jugoslavije uzrokovanih ratovima i aktuelnih iseljavanja našeg stanovništva u zemlje zapadne Evrope i severno-američkog kontinenta (Zapada), koje su ekonomskog karaktera. U ovom delu publika će čuti predavanja, videti projekcije filmova i prezentacije istraživanja ovog problema sa istorijskog, sociološkog, antropološkog i kulturnog aspekta.

 

Program:

 

Četvrtak, 29. jun, 17h, Savremena galerija Subotica:

Savremena galerija Subotica

Upoznavanje i radionica sa vranjskim i sjeničkim đacima (Zaga Aksentijević, Grupa 484 i Ružica Marjanović, profesorka književnosti, Književni festival “Na pola puta”)

Tura po gradu – zanimljivosti o Subotici (Mirko Grlica, istoričar i kustos Gradskog muzeja Subotica)

 

Petak, 30 jun, 11h, Savremena galerija Subotica

Radionica “Čitanje grada” (Ružica Marjanović, profesorka književnosti, Književni festival “Na pola puta”)

Radionica “Ja kao kustos” (Autorski tim izložbe „Zajednički imenilac“)

Otvaranje izložbe “Zajednički imenilac”, petak, 30. jun, u 18h, Savremena galerija Subotica.

 

Izložba se organizuje u saradnji sa Grupom 484.

 

Aktivnosti se realizuju u okviru projekta “Inkluzivne zajednice na putu ka osetljivijem društvu bez diskriminacije” koji Grupa 484 sprovodi u partnerstvu sa Svetionikom iz Loznice, Nexus-om iz Vranja i Floresom iz Sjenice, a koji finansira Evropska unija u okviru programa “Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava”, a sufinansira se iz budžeta Republike Srbije – Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom.

 

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.