U petak, 6. maja, u 19 časova u Savremenoj galeriji “Subotica”, biće svečano otvorena izložba o životu i putu migranata i izbeglica „Granica je zatvorena“, koju zajednički organizuju Grupa 484 iz Beograda, Muzej afričke umetnosti iz Beograda i domaćin izložbe, subotička Savremena galerija.
Izložba je rezultat saradnje migranata i tražilaca azila u Srbiji sa umetnicima Lukom Kneževićem-Strikom, Snežanom Skoko, Ivanom Bogićević-Leko, kolektivom „Škart“, Grupom 484 i Muzejem afričke umetnosti iz Beograda.Radovi predstavljeni na izložbi rezultat su dvogodišnjeg rada ove grupe umetnika sa korisnicima centara za smeštaj tražilaca azila. Za vreme ovih poseta i druženja nastajali su radovi različitih formata, inspirisani pričama i životima ljudi koji su boravili u centrima i često aktivno učestvovali u stvaralačkom procesu.
Izložba sadrži „migrantske mape puta“ – ilustrovane prikaze priča migranata o životu na putu koji za neke od njih traje i desetak godina; prezentacije na tekstilu – jastučnice i prekrivače ukrašene porukama tražiteljki azila i migrantkinja bližnjim, nadama i željama za budućnost – ovaj segment daje poseban osvrt na rodnu stranu migracija; interaktivnu aplikaciju “Virtuelne ograde” koja korisnika stavlja u poziciju migranta u nepoznatoj zemlji, bez mogućnosti da komunicira putem telefona i društvenih mreža sa prijateljima i rodbinom, kao i autentične audio-zapise – priče tražilaca azila o iskustvima sa puta ka boljem životu.
U postavku je uključena i jedinstvena društvena igra koja nosi naziv „Granica je zatvorena“. Igru su osmislili tražioci azila smešteni u Centru za smeštaj tražilaca azila u Bogovađi, po uzoru na igru „Ne ljuti se čoveče“, a poslužila je i kao podsticaj za nastanak ove postavke. Pravila igre oslikavaju realnost koju migranti i tražiocia azila proživljavaju na svome putu do boljeg života.
Kustoskinje izložbe su Ivana Vojt i Emilia Epštajn.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.