RUĐERU DEODATU NAGRADA BELA LUGOŠI FILMSKOG FESTIVALA DEAD LAKE 

RUĐERU DEODATU NAGRADA BELA LUGOŠI FILMSKOG FESTIVALA DEAD LAKE 

Izvor: Dead Lake Horror & Wine Festival

Objavio: Magločistač

11.09.2017

Kategorija: Subotica

Italijanski reditelj i scenarista Ruđero Deodato ovodišnji je dobitnik nagrade Bela Lugoši, koju Dead Lake Horror & Wine Festival dodeljuje za izuzetan doprinos horor umetnosti.

Izvor: Dead Lake Horror & Wine Festival

Deodato je poznat po svojim horor ostvarenjima, od kojih se ističe čuveni Holokaust ljudoždera, iz 1980. godine koji se smatra jednim od najstrašnijih filmova svih vremena.

Njegov poslednji film Balada u krvi biće prikazan na predstojećem Dead Lake festivalu 15. septembra od 20 časova, a Deodato će prisustvovati kao specijalni gost i dobitnik nagrade Bela Lugoši, koja će mu biti uručena na zatvaranju Festivala. Italijanska glumica Karlota Moreli, protagonistkinja filma Balada u krvi, biće takođe gošća festivala.

Kao specijalna projekcija kultni Holokaust ljudoždera biće prikazan u subotu, 16. septembra, u 20 časova.

Ruđeru Deodatu biće takođe 14. septembra u Beogradu uručena Plaketa Jugoslovenske Kinoteke.

Treći Dead Lake Horror & Wine Festival, koji će se od 14. do 16. septembra pod sloganom Uskrsnuće horora i vina! održati u bioskopu Abazija kraj jezera Palić, predstaviće šest zapaženih ostvarenja horor žanra, uz dve atraktivne specijalne projekcije.

Ruđero Deodato je rođen 1939. godine u Potenzi, u Italiji, a filmom je počeo da se bavi kao asistent čuvenog Roberta Roselinija. Njegova karijera dobija na zaletu nakon velikog uspeha čuvenog filma Đango (1966.), na kojem je radio kao reditelj druge ekipe. Nakon toga dobija poslove kao reditelj radeći televizijske serije i reklame.

Izvor: Dead Lake Horror & Wine Festival

On 1977. režira film Holokaust u džungli, a nakon uspeha ovog filma odlazi korak dalje sa sličnom tematikom i režira Holokaust ljudoždera, jedan od najkontroverznijih i najbrutalnijih filmova u istoriji, koji je bio zabranjen u više od 50 zemalja. S obzirom na realističnost prizora u filmu, Deodato je nakon premijere bio uhapšen i na sudu je morao da dokaže da su svi glumci živi i da pokaže kako su određeni efekti izvedeni. Deodato je oslobođen optužbi, ali mu je bilo zabranjeno da tri godine radi. Dramaturški i rediteljski film je bio ispred svog vremena kao prvi horor „found footage“ film, čiji su stil kasnije kopirali filmovi kao što su Veštica iz Blera i Paranormalna aktivnost. Jedan od najvećih reditelja svih vremena, Serđo Leone, tvrdio je da je film „remek-delo, ali da će Deodato imati ozbiljnih problema zbog njega“. Deodato je nakon ovog filma dobio nadimak „Gospodin ljudožder“.

Iako mu kasnija ostvarenja, kao što su Kuća na kraju parka, Pljačkaši Atlantide, Cut and Run, Broj mrtvih ili Fantom smrti, nisu bila toliko uspešna, činjenica je da je Deodato ostavio značajan uticaj na svetsku kinematografiju, a čak su i reditelji, kao što su Oliver Stoun, Kventin Tarantino i Ilaj Rot, isticali da ih je on inspirisao.

Više o filmovima i programsku satnicu možete pronaći na sajtu Festivala Dead Lake.

Festival je podržalo Ministarstvo kulture Republike Srbije.

Organizator festivala je producentska kuća Art & Popcorn.

Facebook: Dead Lake Horror & Wine Festival

Traiileri:

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.