RESTORAN SPARTAK: ZAJEDNIČKO DRUŽENJE MLADIH SUBOTIČANA I IZBEGLICA “ZA ISTIM STOLOM”

RESTORAN SPARTAK: ZAJEDNIČKO DRUŽENJE MLADIH SUBOTIČANA I IZBEGLICA “ZA ISTIM STOLOM”

Objavio: Magločistač

08.02.2017

Kategorija: Subotica

Centar za omladinski rad (CZOR), organizacija za mlade iz Novog Sada, u partnerstvu sa „Omladinom JAZAS-a“ Novi Sad, Udruženjem „Mali princ 2010“ iz Šida i „Kancelarijom za mlade grada Subotice“, predstaviće u četvrtak, 9. februara, u restoranu Spartak, sa početkom u 17 časova, projekat “Za istim stolom” koji je nastao u okviru projekta „Mobilni omladinski klub – Tolerancijom i solidarnošću do održivog društva”.

“Za istim stolom” je događaj koji nudi nesvakidašnju priliku gde će se stanovnici Subotice i migranti i izbeglice sresti, razgovarati i učiti o kulturi jedni drugih. Na trpezi će se naći lokalni specijaliteti kao i jela koja se kuvaju u kućama Pakistana, Avganistana i drugih država Bliskog Istoka. Recepte su sa nama podelili žene i muškarci koji borave u Prihvatno-tranzitnom centru u Subotici, a jela će pripremiti učenici ekonomske srednje škole “Bosa Milićević”.

Javni događaj koncipiralo je i pripremilo 20 mladih iz Subotice koji su nakon prisustva na radionicama interkulturalnosti došli na ideju da kroz hranu, koja je osnovni deo svakodnevnog života svake kulture, približe lokalnu i izbegličku zajednicu tako što će zajedno sedeti za istim stolom.

Projekat „Mobilni omladinski klub – Tolerancijom i solidarnošću do održivog društva” sprovodi se u opštini Šid i Gradu Subotici. Cilj projekta je smanjenje verske, rasne i etničke radikalizacije na lokalnom nivou (Subotica i Šid), kao i na nacionalnom nivou Republike Srbije kroz informisanost, povećanje empatije i edukaciju primarno mladih.

U okviru projekta organizovane su radionice interkulturalnosti na kojima je učestvovalo 20 mladih iz svake od lokalnih zajednica. Tokom radionica obrađivane su teme identiteta, ljudskih prava, stereotipa, predrasuda i diskriminacije kao i kako biti aktivan u lokalnoj zajednici sa ciljem približavanja kultura lokalne i izbegličke zajednice.

U nameri da se na nacionalnom nivou poveća nivo empatije i tolerancije kreiran je animirani video klip “Mina i Malik” čija je osnovna svrha informisanje javnosti o aktuelnoj migranstkoj krizi, o problemima sa kojima se izbeglice i migranti suočavaju i predstavlјanje jasnije slike o njihovom profilu u cilјu smanjenja negativne percepcije.

Projekat finansira Program Ujedinjenih Nacija za Razvoj – UNDP koji je deo programa “Razvoj vitalnosti opština kroz prevazilaženje migrantske krize“ koji finansira Vlada Japana.

[mom_video type=”youtube” id=”_HbcS62y0Fw”]

[clear]

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.