Rasprava o naftnim bušotinama na Paliću: Stavovi učesnika nepomirljivi, radovi se nastavljaju

Rasprava o naftnim bušotinama na Paliću: Stavovi učesnika nepomirljivi, radovi se nastavljaju

Foto: NJ, Magločistač

Objavio: Magločistač

05.06.2020

Kategorija: Subotica

Novinari ostali bez izjava od predstavnika NIS-a i Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj

[divide icon=”circle” width=”medium”]

Koordinator Centra za ekologiju i održivi razvoj (Cekor) iz Subotice Zvezdan Kalmar rekao je danas na Okruglom stolu o naftnim bušotinama na Paliću da su stavovi učesnika nepomirljivi i da se radovi na probnim bušotinama na ovom području nastavljaju.

Zvezdan Kalmar (Cekor), foto: Imre Toth

„Dok iz pokrajinskih institucija i NIS-a navode da rade sve po zakonu i imaju sve dozvole, u lokalnoj samoupravi Subotica kažu da nisu nadležni i da trenutno ne mogu ništa da učine, a štetu trpe građani“, kazao je Kalmar.

On je ocenio da je na osnovu stavova koje su iznosili predstavnici NIS-a, jasno da oni postupaju po zakonu i da negativne posledice, koje mi tvrdimo da postoje, oni smatraju da to nije izazvano lošim radovima.

„Takođe, meštane Palića niko od nadležnih institucija, kao ni iz NIS-a nisu informisali o radovima, dok za to područje nije bila obavezna ni analiza procene uticaja na životnu sredinu“, objašnjava Kalmar.

On je upozorio da, ukoliko dođe do izdavanja dozvole za eksploataciju nafte na tom području, o čemu će odlučivati i lokalna samouprava u Subotici, moraće i određena procena uticaja na životnu sredinu da se uradi.

Foto: NJ, Magločistač

„Mi smatramo da to neće moći da prođe i da moramo zaštititi taj deo Palića od ove veoma opasne i destruktivne industrijske aktivnosti. Niko ne može da nas ubedi u to da ovakvi radovi neće imati uticaja na podzemne vode, životnu sredinu i po imovinu i zdravlje građana“, kazao je Kalmar.

On je podsetio na sličnu situaciju koju imaju i meštani Srbobrana, gde je nakon istražnih radnji došlo i do eksploatacije nafte, a da se meštani žale da im pucaju kuće, i da žive u okruženju gde je konstantna buka, gde prolazi veliki broj kamiona koji iznose naftu i zagađuju sredinu.

Šef službe za zaštitu životne sredine grada Subotica Žika Reh rekao je da ovakvi projekti nisu u nadležnosti lokalne samouprave, i da oni nisu organ koji određuje da li je potrebna procena uticaja, a da u ovom slučaju saglasnost daje Pokrajinski sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj.

On je podsetio da ova služba sprovodi procenu uticaja na životnu sredinu i redovno objavljuju sva obaveštenja na zvaničnom sajtu grada Subotice, kao i da je jedna od tih studija bila kod njih na javnoj raspravi u oktobru 2019. godine.

Žika Reh, foto: NJ, Magločistač

„Na tu studiju je data suglasnost, ali smo mi tu samo tehnički organizovali uvid u dokumentaciju“, objašnjava Reh.

Advokat meštana Palića Sreten Đorđević rekao je da je očigledno da građani koji su oštećeni nisu obavešteni o aktivnostima koje su započete tokom vanrednog stanja i da je sada mnogo važnija povreda njihovih ljudskih prava.

„Ovde je mnogo važnije pitanje ljudskih prava i prava na neometano uživanje svoje imovine i zaštita zdravlja. Buka je jedan od primarnih zagađivača u životnoj sredini. Ja mislim da ćemo mi u narednom periodu dokazati da su njihova prava ugrožena i njihov opstanak na tom području“, kazao je Đorđević.

Prema njegovim rečima, mnogi su se danas na ovoj raspravi štitili da nisu nadležni, međutim, ako je to tako, onda država ne funkcioniše i onda mojim klijentima nisu omogućena njihova osnovna ljudska prava.

„To je duboko uticalo na njihove svakodnevne aktivnosti, a pre svega je reč o zagađenju bukom i vibracijama. Te aktivnosti su do te mere agresivne, da se oni pitaju da li uopšte mogu da nastave da žive u tom području, zato što su neki od njih tu došli zbog tišine“, podsetio je Đorđević.

Advokat Sreten Đorđević, foto: NJ, Magločistač

Dodao je da je spreman da, ukoliko dođe do toga, prava građana zaštite na Evropskom sudu za ljudska prava.

Da podsetimo, prema pisanju VOICE-a, meštani Ludoške ulice na Paliću više od dva meseca trpe užasnu buku, smrad i udišu prašinu usled istražnih radova na iskopavanju nafte i gasa koje sprovodi Naftna industrija Srbije (NIS), zbog čega je njihov život, posebno tokom marta ove godine, ovde postao nepodnošljiv.

NIS je započeo radove na ovoj lokaciji 23. marta. Radovi su istražne prirode i služe da kompanija utvrdi da li na toj lokaciji postoje izvorišta nafte i gasa, nakon čega je potrebno da NIS zatraži dozvolu za eksploataciju. Kako je za RSE rečeno u nadležnim institucijama, kompanija ima dozvolu da izvodi istražne radove do 31. decembra 2020. godine. Uprkos protivljenju meštana, NIS ima u planu da nastavi sa radovima i u 2021. godini.

Novinari su nakon održane rasprave ostali bez izjava od predstavnika NIS-a i Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj.

Na okruglom stolu su prisustvovali meštani Palića, predstavnici Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj, Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine, Lokalne samouprave u Subotici i nevladinih organizacija. Inače, danas se u svetu  obeležava Dan zaštite životne sredine.

 

(Magločistač)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.