POKRET GRAĐANSKE SUBOTICE: KVALITET VODE PALIĆKOG JEZERA LOŠIJI NEGO 2010.

POKRET GRAĐANSKE SUBOTICE: KVALITET VODE PALIĆKOG JEZERA LOŠIJI NEGO 2010.

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

09.02.2018

Kategorija: Subotica

Odbornička grupa „Pokret građanske Subotice – PGS“ upozorila je danas javnost da se kvalitet vode u Palićkom jezeru „znatno pogoršao tokom prošle godine“, za šta je odgovorna lokalna vlast SNS-SVM, jer Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda nije adekvatno održavano.

 

Takav zaključak iz ove odborničke grupe izvode na osnovu toga što površinu jezera ponovo pokriva debeli sloj zelenih algi, voda se peni, a po izgledu podseća na vremena pre puštanja u funkciju novog dela gradskog prečistača za otpadne vode.

 

„Uzrok pojave preterane količine algi je prevelika količina fosfora i azota u izlaznoj vodi sa prečistača. Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) je konstruisano za 1 mg/l fosfora u prečišćenoj vodi, a po rezultatima Zavoda za javno zdravlje ova koncentracija iznosi 2 mg/l – znači došlo je do povećavanja od 100%. Ovi rezultati su alarmantni“, navodi se u saopštenju za javnost, uz napomenu da je do toga došlo zbog neadekvatnog rada gradskog prečistača usled kvara uređaja, istrošenosti dela opreme, i nedovoljnog nivoa organizovanosti.

 

Iz Pokreta podsećaju da su tokom 2016. i 2017, prilikom usvajanja budžeta i rebalansa budžeta grada, tražili od vladajuće koalicije SNS-SVM da obezbedi dovoljno sredstava za amortizaciono održavanje opreme PPOV-a: „Za normalno funkcionisanje prečistača (za obezbeđenje redovnog servisiranja) potrebno bi bilo obezbediti 1% od vrednosti opreme, a dosadašnje izdvajanje po ovim osnovama nije bilo veće od 0,1% od vrednosti opreme. Nakon dužih zastoja zbog neadekvatnog rada peskolova, tek ove godine su obezbeđena sredstva za ovu svrhu u iznosu od 25.000.000 dinara“.

 

Takođe, navode da je za dalje poboljšanje rada PPOV-a potrebno realizovati program KfW, koji „kasni skoro dve godine, delom zbog zapostavljanja od strane gradske uprave (oko 8 meseci nakon izbora ništa nije urađeno po ovom pitanju), a delom zbog neorganizovanosti vlasti u Republici.

 

„Podsećamo da su sredstava za finansiranje celokupnog Projekta za povećavanje biodiverziteta Palićkog i Ludaškog jezera, bila obezbeđena u budžetu Nemačke još 2016. godine. Pismo o namerama za finansiranje je potpisano 27. novembra 2015. godine,  da bi republičko ministarstvo tek u novembru 2017. spremilo dokumentaciju za potpisivanje ugovora. Od momenta potpisivanja ugovora dolazi do daljeg neobjašnjivog kašnjenja za raspisivanje međunarodnog tendera za izbor konsultantske ekipe. Navodno ovih dana se očekuje objavljivanje ovog tendera. Od momenta izbora konsultanta trebaće još dva do tri meseca za raspisivanje drugog međunarodnog tendera za izvođače radova. Ovo znači da će i 2018. godina proći bez pomaka u poboljšanju kvaliteta vode Palićkog jezera“, stoji u saopštenju.

 

Na kraju, iz Pokreta građanske Subotice zaključuju: „Ako lokalna vlast nastavi sa ovakvim neodgovornim ponašanjem, moći ćemo da kažemo ’zbogom’ razvoju turizma na Paliću, a jezero će biti pretvoreno u septičku jamu. Preduslov razvoja turizma na Paliću, kao i bilo kakve ozbiljnije investicije, jeste znatno poboljšanje kvaliteta vode u jezeru – toga smo valjda svi svesni.“

(Magločistač)

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.