Pokrajinski zavod za zaštitu prirode saopštio je da ukupna ekološka šteta prouzrokovana ubijanjem pojedinih primeraka strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta životinja u Bačkoj Topoli, a o čemu je javnost alarmiralo Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, iznosi 1.455.000 dinara.
Iz Zavoda podsećaju da je 11. aprila 2020. čuvar Parka prirode „Bačkotopolske doline” prijavio masovno uginuće divljih strogo zaštićenih i zaštićenih životinja u priobalnom delu bačkotopolskog jezera (Zobnatica). Izlaskom na teren 13. aprila predstavnici Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, Pokrajinske inspekcije zaštitite životne sredine, policijske forenzike, Opštinske inspekcije zaštite životne sredine i Udruženje građana ARКA, dodatnom detaljnom pretragom terena, zatekli su ukupno 16 leševa divljih životinja, i na čak 17 lokaliteta razbacane mamce u vidu komada pilećeg mesa i kobasica premazanih supstancom ružičaste boje (pretpostavka je da se radi o karbofuranu). O ovoj situaciji obavešteno je i nadležno tužilaštvo.
[table id=4 /]
“Pokrajinski zavod za zaštitu prirode naglašava da i u vremenu vanrednog stanja važe propisi iz oblasti zaštite prirode, te da situacija vanrednog stanja ne može da bude paravan za njihovo kršenje. Posebno naglašavamo ulogu čuvara zaštićenih područja i njihovu obavezu da nadgledaju poverena im prirodna dobra kako se unutar njihovih granica ne bi dogodila kršenja zakona. Činjenica da su preparati koji sadrže zabranjenu materiju karbofuran i dalje lako dostupni na ilegalnom tržištu treba posebno da zabrine sve službe koje su zadužene za njihovu kontrolu”, navodi se u saopštenju za javnost.
Počiniocu, napominju iz Zavoda, prete kazne u zavisnosti od karakterizovanja ovog kršenja zakona. Leševi životinja i mamci su predati na toksikološku analizu u Naučni institut za veterinarstvo „Novi Sad”, a rezultati će biti dostavljeni kao materijal u pokrenutom pravosudnom postupku radi procesuiranja počinilaca ovog kršenja zakona.
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.