Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvan Pastor izjavio je danas u Subotici da je ova stranka juče potpisala koalicioni sporazum sa Srpskom naprednom strankom (SNS) i dodao da je stranka, usled pokušaja slabljenja i razbijanja, sačuvala svoj ugled i rejting i da su ovakvi pokušaji u potpunosti propali.
“Savez vojvođanskih Mađara je sačuvao svoj ugled, rejting i političku snagu na političkoj sceni Srbije, ne samo u redovima mađarskog biračkog tela, nego i na političkoj mapi Srbije, a pokušaji slabljenja i razbijanja SVM-a, koji su trajali duže od godinu dana, au u potpunosti propali”, rekao je Pastor novinarima u sedištu stranke i podsetio na poslovicu koja kaže “Ko drugom jamu kopa, sam u nju padne”.
Pastor je kazao da je SVM deo većine na republičkom i pokrajinskom nivou i u više od 20 lokalnih samouprava, a da “kopači jama ne postoje nigde zbog toga što su pali u onu jamu koju su sami kopali” i dodao da je to “pouka koja se mora izvući iz proteklog perioda bez obzira koliko je bolna, a pouku pre svega treba da izvuku kopači”.
Prema njegovim rečima, SVM će imati četiri državna sekretara u ministrarstvima koja se bave pitanjima infrastrukture, zdravstva, poljoprivrede i obrazovanja i da je koalicioni sporazum, koji obuhvata 11 tačaka iz različitih oblasti, sačinjen na osnovu zajedničkih interesa obe strane, međusobnog uvažavanja, poštovanja i partnerstva.
“Bez obzira na razlike u političkoj snazi i veličini između SVM-a i SNS-a, sve izgovorene rečenice u proteklim mesecima su poštovane od strane Aleksandra Vučića kao predsednika SNS-a”, rekao je Pastor.
On je dodao da će SVM sutra ponuditi kadrovska rešenja za pozicije državnih sekretara.
[quote color=”#000000″ bgcolor=”#ededed” bcolor=”#962121″]
Pastor je rekao da je SVM prihvatio sva ona načela o kojima je premijer govorio u svom ekspozeu koji je takođe deo zajedničkog sporazuma između ove dve stranke koji se tiču pitanja evropskih integracija, položaja Autonomne Pokrajine Vojvodine, vezano za zakone o nadležnostima i finansiranju, budućem ustavno-pravnom statusu Vojvodine, regionalnog razvoja insfrastukture i kapitalnih investicija, kao što je okončanje Y kraka u naredne tri godine, završetak izgradnje Narodnog pozorišta u iznosu od milijardu 250 miliona dinara, pokretanje razvojnog projekta na Paliću, proširenje postojećih graničnih prelaza sa Mađarskom, rekonstrukcija železničke pruge od Segedina do Baje i očuvanje železničke infrastrukture. Dalje, sporazum obuhvata i da se Tisa pretvori u međunarodni plovni put, da se izdvaji najmanje 25 odsto budžetskih sredstava za rekonstrukciju pojedinih puteva u Vojvodini, rešavanje penzijsko-socijalnog pitanja malih poljoprivrednih gazdinstava i plasiranje proizvoda domaćih poljoprivrednika na strano tržište, odgovarajuća zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina u javnom sektoru, izmena postojećeg Zakona o nacionalnim savetima, pitanja vezana za zdravstvo, socijalnu zaštitu, borbu protiv korupcije, restituciju, saradnju sa crkvama i drugo.
Tekst koalicionog sporazuma objavljen je na sajtu SVM-a.
[/quote]
Pastor: Dvojni državljani na mađarskom referendumu da zaokruže “ne”
Na pitanje novinara o tome kakva je uloga SVM-a na oktobarskom referendumu u Mađarskoj o izbegličkim kvotama koje određuje EU, Pastor je kazao da bi oni koji imaju dvojno državljanstvo trebali da koriste pravo glasa i da zaokruže “ne”.
“SVM misli da treba da se zaokruži odgovor ’ne’ i u tom smislu ćemo sa svoje strane učiniti napor da ljudima približimo ovaj problem, da im pomognemo u tome da mogu da se koriste pravom glasa i istovremeno ćemo ih ubeđivati da zaokruže ‘ne’”, rekao je Pastor.
On je kazao da je to na prvi pogled unutrašnja stvar Mađarske ali da je taj refererendum presedanskog značaja zbog toga što se bavi pitanjem suvereniteta i pitanjem koje prekosutra može i Srbiji da bude od veoma velikog značaja.
“Moj komšija ne može da donese odluku o tome sa kim ću ja da živim i koga ću da primim u kuću, i to isto to važi i u odnosu na ovo pitanje – ako hoću, učiniću, a ako neću, niko ne može da me prisili da to učinim”, objasnio je Pastor.
Pravo glasa na referendumu o izbegličkim kvotama u Mađarskoj ima oko 150.000 građana Srbije koji imaju dvojno državljanstvo.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.