Otključavanje javnog prostora: Šetnja kroz ulicu Petefi Šandora sa Viktorijom Aladžić, projekcija filma i tribina

Otključavanje javnog prostora: Šetnja kroz ulicu Petefi Šandora sa Viktorijom Aladžić, projekcija filma i tribina

Fasada ugaonog objekta, Petefi Šandora 14, foto: Željko Vukelić (MZZSK)

Objavio: Magločistač

10.05.2024

Kategorija: Subotica

U okviru projekta „Otključavanje javnog prostora“ u petak, 10. maja, u 18 časova, biće održana šetnja „Lice ulice Petefi Šandora u Subotici“ kroz koju će građane voditi prof. dr Viktorija Aladžić, arhitektica, urbanistkinja i stručnjakinja za zaštitu i revitalizaciju baštine svog rodnog grada Subotice i vanredna profesorka na Građevinskom fakultetu u Subotici.

Okupljanje je kod Trga žrtava fašizma.

Koliko znamo o prostoru u kom živimo? Znamo li koje se priče kriju iza zgrada pored kojih prolazimo svakodnevno? Pripada li javni prostor građanima i koje su mogućnosti za njegovo otključavanje i oplemenjivanje? Kako je nasleđe Subotice bilo aktuelno i moderno u svoje doba i šta danas ostavljamo potomcima?

Dvodnevni program u Subotici ima za cilj pokretanje dijaloga, okupljanje i zajedničko promišljanje o potencijalima i svrsi javnog prostora, potrebama građana, odgovornosti stručnih lica koja dozvoljavaju promene javnog prostora u našem društvu, kao i o tome kako savremenost kreira nasleđe.

Petefi ulica, nekadašnja Peštanska, nastala je na delu glavne saobraćajnice koja je iz Subotice vodila prema Baji i Halašu, na dva od sedam glavnih putnih pravaca koji su Suboticu povezivali sa susednim gradovima i prestonicama. Povezujući nekadašnju glavnu subotičku pijacu i glavnu gradsku ulicu (danas Trg Jakaba i Komora) sa raskrsnicom od koje su se granali Bajski i Halaški put (danas Trg kralja Tomislava), Petefi Šandora je bila atraktivna ulica koja je privlačila ljude različitih interesovanja, različitih nacionalnosti i različitog kulturnog miljea, koji su doprinosili njenom jedinstvenom karakteru i jedinstvenoj istoriji koja oslikava istoriju grada u malom. Sa ovom ulicom, njenim glavnim akterima, istorijom arhitekture koja je ovde izgrađena i sa raznovrsnošću njenog sadržaja upoznaćemo se tokom šetnje koja će započeti kod Trga žrtava fašizma. Tokom šetnje obići ćemo dvadesetak kuća koje se nalaze u ovoj ulici, a o njihovoj istoriji, arhitekturi i bogatstvu raznovrsnosti govoriće Prof. dr Viktorija Aladžić.

„Nakon šetnje sledi prijem u prostoru Udruženja „Klara i Rosa“, upoznavanje sa prostorom i mogućnostima učešća u programima Centra. Uz posluženje i neformalni susret otvaramo mogućnost za razmenu i povezivanje sugrađana“, navodi se u pozivu.

Udruženje “KLara i Rosa”, foto: NJ/Magločistač

U prostoru Udruženja „Klara i Rosa“ u subotu, 11. maja, u 18 časova biće održana projekcija filma „Umetnost sećanja“, nakon čega će u 19.30 časova biti održana i tribina „Javni prostor u savremenom kontekstu“.

Na tribini učestvuju prof. dr Viktorija Aladžić, arhitektica i profesorka na Građevinskom fakultetu Subotica; Iva Čukić, arhitektica, Ministarstvo prostora, Beograd) i Jelena Radenović, rediteljka filma, Beograd. Moderatorka razgovora je Nela Tonković, istoričarka umentnosti.

„Prakse i modeli prostornog planiranja iz prošlosti. Upotreba javnog prostora u razvijenim društvima. Izazovi investitorskog urbanizma. Mogućnosti prevazilaženja trenutnih okolnosti. Snaga solidarnosti i udruživanja“, biće teme o kojima će se raspravljati u okviru tribine, najavili su organizatori.

Program je podržan od strane European Fund for the Balkans (EFB) u okviru The Engaged Democracy Initiative (EDI) programa.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.