Bioskop “Abazija” nastavlja sa preporukama za besplatno gledanje filmova onlajn tokom pandemije virusa Covid-19.
Onlajn platforma MUBI i Bioskop „Abazija“, kao član mreže EUROPA CINEMAS, nude vam mogućnost besplatne tromesečne članarine za onlajn striming projekcije filmskih naslova iz njihove nepregledne baze, a iz „Abazije“, koja na ovoj platformi ima svoju stranicu, izdvajaju ovom prilikom četiri ostvarenja – “Lorens, u svakom slučaju” Xaviera Dolana (Kanada, Francuska, 2012), “Mušet” Roberta Bressona (Francuska, 1967), “Papuša” Joannae Kos-Krauze, Krzysztofa Krauze ( Poljska, 2013), i “Nacisti surferi moraju umreti” Petera Georgea (SAD, 1987).
[quote]Treći dugometražni film kanadskog vunderkinda, koji je sa samo 20 godina iznenadio publiku na festivalu u Kanu svojim prvencem “Ubio sam svoju majku” (2009). “Lorens, u svakom slučaju” prati život profesora književnosti i njegove borbe za ljubav svog života, borbe protiv predrasuda okoline i borbe za golu egzistenciju. Pored izuzeetnog Melvil Pupoa u ulozi Lorensa, glavnu žensku ulogu igra Suzan Klemen, nagrađena u Kanu za najbolju žensku ulogu. Potpuno netipičan film na “opštu temu” koji će vas višestruko nagraditi i ostati duboko urezan u sećanju. Film možete pogledati OVDE.
Remek-delo svetske kinematografije, snimljeno od strane majstora Robera Bresona otvara autentičan pristup pripovedanja tragične priče, pri čemu su događaji koje vidimo na ekranu samo naznaka neizrečenog, koje dovodi gledaoca do katarze. Ovim postupkom Breson postavlja gledaoca u ulogu posmatrača, učesnika i sudije u priči o mladoj Mušet, četrnaestogodišnjoj devojčici zaglavljenoj u siromaštvu, pored bolesne majke na samrtnoj postelji, oca koji ne mari za porodicu, škole kao mestu osude i kazne i surovosti ljudi u okruženju. “Mušet” je priča o pobuni, emociji i tragediji od koje često i sami okrećemo glavu. Jedan od 10 omiljenih filmova slavnog Andreja Tarkovskog, kao i mnogih filmofila širom sveta. Film je svojevremeno nagrađen u Kanu i Veneciji i ostao je zabeležen kao kamen-temeljac za poimanje snažne moći filmskog jezika u rasvetljavanju misterija ljudskog postojanja. Film možete pogledati OVDE.
Jedan od najviše ocenjenih filmova na platformi MUBI, “Papuša” je priča o životu najveće romske pesnikinje Bronislave Vajs i priča o životu Roma u Poljskoj pred početak II svetskog rata. Film problematizuje nestanak predanja, poezije, tradicije i verovanja romskog naroda usled nametnutog prekida sa nomadskim načinom života sredinom XX veka. Premijerno je prikazan na festivalu u Karlovim Varima gde je nagrađen sa dve Specijalne nagrade, dok je kod nas premijeru imao na 42. FEST-u 2014. godine. Film možete pogledati OVDE.
Da je prepun iznenađenja, MUBI dokazuje ciklusom posvećenim kultnoj nezavisnoj kompaniji TROMA, koja od kraja 70-tih šokira javnost niskobudžetnim, treš horor filmovima, najčešće distribuiranim putem VHS izdanja. Jedan od najpoznatijih bisera ove produkcije je nesumnjivo “Nacisti surferi moraju umreti”. Treš estetika, gluma i sama radnja odišu šarmom i otkrivaju veliku ljubav i entuzijazam amatera prema sedmoj umetnosti. Nezaobilazna lektira za sve ljubitelje treša može se pogledati OVDE.[/quote]
Mađarski nacionalni filmski institut u saradnji sa Filmskim arhivom je tokom pandemije postavio 39 restaurisanih filmskih klasika za besplatno gledanje, podeljenih u tri kategorije – književne adaptacije, dela sa istorijskom temom i animirani i filmovi za decu. Izbor filmova sadrži najveća imena mađarske kinematografije od Mikloša Jančoa, Ištvana Saboa, Zoltana Fabrija, Karolja Maka, Marte Mesaroš do kultnog reditelja avangarde i eksperimentalnog filma – Gabora Bodija. Dečji program predstavlja majstore animacije Marcela Jankoviča i Atilu Gargaja, vodeće autore čuvenog serijala Gustav, nekoliko dečjih igranih filmova uključujući adaptaciju romana Ferenca Molnara „Dečaci Pavlove ulice“. Svi filmovi se mogu gledati u originalnoj verziji sa engleskim, poneki i francuskim titlovima. Kompletnu listu filmova možete pogledati OVDE, a Bioskop „Abazija“ posebno izdvaja “Dnevnik za moju decu” Marte Mesaroš (1984).
[quote]Prvi film u trilogiji autobiografskih dnevnika, “Dnevnik za moju decu” rediteljke Marte Mesaroš, jedne od najznačajnijih figura mađarske kinematografije, govori o mladoj Juli koja se nakon rata vraća iz sovjetske emigracije. Budući da je izgubila roditelje, o njoj brine Magda, bivša novinarka i upravnica zatvora. Jedinu utehu Juli pronalazi u odlascima u bioskop, knjigama i prijateljstvu sa Janošem, obrazovanim čovekom slobodnih shvatanja. Film obiluje dokumentarnim snimcima Budimpešte iz vremena boljševizma čiji je žestoki kritičar, zbog čega je i sam film na premijeru čekao gotovo dve godine. Premijerno je prikazan na filmskom festivalu u Kanu gde je osvojio Gran Pri. Film možete pogledati na linku OVDE.[/quote]
Besplatno možete pogledati i prvi film reditelja Sabolča Tolnaija “Letnji film” iz 1999. godine, snimljen još u vreme studija, filmskom kamerom na 16mm traci, uz pomoć male filmske ekipe prijatelja i gotovo bez sredstava. U glavnim ulogama se pojavljuju Ernõ Saghmeister, Sasa Stojanović, Félix Lajkó, Rezsõ Losoncz i drugi. Film je svetsku premijeru doživeo 13 godina kasnije u Parizu, gde je primljen sa oduševljenjem, a možete ga pogledati OVDE.
Na Youtube kanalu Jugoslovenske kinoteke od 22. aprila dostupna je restaurisana verzija prvog srpskog zvučnog filma “Nevinost bez zaštite” (1943) u kojem režiju, scenario i glavnu ulogu potpisuje nekadašnji “čovek od čelika” Dragoljub Aleksić.
[quote]Film govori o lepoj i siromašnoj devojci, zalјublјenoj u akrobatu, koju okrutna maćeha želi da razdvoji od volјenog i uda za pokvarenog, matorog gospodina. U poslednjem trenutku, iz razvratničkog zagrlјaja, devojku oslobađa Dragolјub Aleksić i uz pomoć svojih akrobatskih veština beži sa njom kroz prozor. Povodom 25 godina od snimanja ovog filma, reditelj Dušan Makavejev je okupio sve njegove još žive učesnike, uklјučujući Miškovića i Aleksića, i stvorio duhoviti i vrlo uspešni kolaž vremena tadašnjeg i prošlog, koristeći mnoge inserte iz originalnog filma, nazvavši ga istovetno – “Nevinost bez zaštite” (1968). Iako naivan po scenariju i nevešt u glumi i filmskim sredstvima, film iz 1943. godine nam govori o entuzijazmu pionira filma kod nas i otkriva stil i način života Beograđana iz tog vremena. Film možete pogledati OVDE.[/quote]
Za kraj, Bioskop “Abazija” preporučuje i duhovit muzički kratki film “Koncert za stan i 6 bubnjara” švedskog rediteljskog dua Ola Simonsona i Johana S. Nilsona, koji su na 18. Festivalu evropskog filma “Palić” osvojili nagradu Underground Spirit 2011. godine. Film je pojavom društvenih mreža postao klasik, a možete ga pogledati OVDE.
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.