Objavljena monografija posvećena životu i radu Tibora Sekelja – „svetske skitnice“ iz Subotice

Objavljena monografija posvećena životu i radu Tibora Sekelja – „svetske skitnice“ iz Subotice

Snimljeno u stanu Tibora Sekelja, sa portretom koji je naslikao Tibor Šipoš, slikar iz Sente, izvor: arhiva Đorđa Dragojlovića

Izvor: RTV

20.02.2024

Kategorija: Subotica

Iz štampe je nedavno izašla monografija posvećena životu i radu svetskog putnika, geografa, novinara, muzeologa, poliglote, pisca i istraživača, svetski poznatog esperantiste i građanina sveta – Tibora Sekelja.

Antropološkinja Viktorija Šimon Vuletić svoje istraživanje usmerila je na njegov muzeološki rad, oličen u kolekciji etnografskih predmeta, kao i na poslednje veliko putovanje u Papua Novu Gvineju.

„Cilj je bio da prikažem koliko je on, u stvari, poznavao tu antropološku literaturu i koliko je želeo da ljudima kroz svoj rad i knjige približi, takoreći, ceo svet“, ističe autorka.

Kao i u slučaju brojnih drugih svetski poznatih ličnosti, čiji se život i delo u većoj ili manjoj meri vežu za Suboticu, a koji sebe nisu za života samoizolovali u neku od nacionalnih niša (Sekelj je, na primer, za sebe govorio da je „svetska skitnica“), osim ploče na zgradi u kojoj je živeo, malo toga je ostalo sačuvano. Veći deo njegove zbirke je u Senti, odnosno u Zagrebu.

„Imao je neverovatan radni elan i zaista je šteta što Subotica nije uspela da sačuva njegovu zaostavštinu. U toj zaostavštini, osim predmeta, isto su toliko važni i dokumenti, a on je imao neverovatnu dokumentaciju, fotografije – sa kraljevima, predsednicima, istaknutim ličnostima svetske kulturne javnosti“, dodaje Šimon Vuletić.

Tibor Sekelj tečno je govorio 10 jezika, služio se sa njih 34, a posetio je više od 70 zemalja na pet kontinenata. Uzor brojnim istraživačima, ali i umetnicima, svetski putnik po kojem i jedna reka u Argentini, koju je sam otkrio, nosi njegovo ime – Rio Tibor.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.