NUNS I NDNV: POLITIKA I NOVOSTI DA SAOPŠTE ZARADE DIREKTORA I UREDNIKA

NUNS I NDNV: POLITIKA I NOVOSTI DA SAOPŠTE ZARADE DIREKTORA I UREDNIKA

Objavio: Magločistač

09.02.2016

Kategorija: Subotica

Zašto skrivaju podatke od javnosti?

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) uputili su danas, pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, zahteve beogradskim dnevnicima Politika i Večernje novosti da obelodane informaciju o visini zarada rukovodećih ljudi ovih listova, odnosno preduzeća koji su njihovi osnivači.

Zahtevi za pristup informacijama od javnog značaja odnose se i na zarade i biografije članova upravljačkih tela Kompanije Novosti i Politika novine i magazini.

NUNS i NDNV su 22. januara ove godine uputili javni poziv Politici i Novostima, koji su značajnim delom u državnom vlasništvu, da građanima saopšte koliko iznose zarade njihovih rukovodećih ljudi, kao i da predoče javnosti informaciju o tome ko je, pored države, njihov vlasnik.

Pozivajući se na princip transparentnosti, zahtevali smo od ovih medija i da predoče građanima ko sedi u njihovim upravljačkim telima, posebno ako su u pitanju osobe imenovane od strane države ili državnih kompanija.

I Večernje novosti i Politika odlučili su da ove podatke i dalje drže skrivene od javnosti, pa su NUNS i NDNV odlučili da se pozovu na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, ceneći da građani moraju da imaju ove informacije kako bi razumeli u kojoj meri je država prisutna u upravljanju i nadzoru poslovanja, da li može da utiče na uređivačku politiku, odnosno da li ima mehanizme zaštite svojih, odnosno interesa građana u ovim kompanijama.

Večernje novosti su odbile da saopšte ove podatke, uz obrazloženje da „država upravlja ovim novinama, a da novine žive na tržištu“. Glavna i odgovorna urednica Politike Ljiljana Smajlović odbila je da objavi ove podatke, pravdajući se da postoji unutrašnji akt koji zabranjuje da se javnosti otkrivaju podaci o platama. Rukovodioci ovih medija nisu odgovorili ni na druge zahteve.

NUNS i NDNV smatraju da ove informacije ne smeju da budu skrivene od javnosti, pogotovo s obzirom na činjenicu da su u pitanju kompanije koje su pozitivno diskriminisane u odnosu na sve druge medije u državnom vlasništvu, koji su prošli kroz proces privatizacije.

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.