NOVINARI PONIŽENI, MEDIJI SREDSTVO BORBE ZA VLAST

NOVINARI PONIŽENI, MEDIJI SREDSTVO BORBE ZA VLAST

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Objavio: Magločistač

10.10.2015

Kategorija: Subotica

Učesnici međunarodne konferencije o slobodi udruživanja sindikata novinara u istočnoj Evropi ocenili su danas da je položaj novinara u Srbiji izuzetno težak, da je zarada najčešće ispod granice republičkog proseka i da bi sindikalnim udruživanjem mogli da se izbore za bolji položaj.

Predsednica Sindikata novinara Srbije Dragana Čabarkapa ocenila je da je situacija u medijima “beznadežna”.

Ona je navela da je u privatizaciji 74 lokalnih medija, od 2356 radnika, otpremninu do sada uzelo 870 i njihova profesionalna budućnost u ovom trenutku je neizvesna.

Čabarkapa je kao probleme navela, između ostalog, nepostojanje socijalnog dijaloga u Srbiji i sindikata u privatnim medijima.

Ponižavajući uslovi rada i jezivo male plate. To je karakteristika novinarske profesije u Srbiji, rekao je Milan Petković iz Sindikata novinara Srbije navodeći da se “suočavamo i sa otpuštanjima za jedan dan”.

Još je tragičnije što ljudi sve masovnije napuštaju novinarsku profesiju što govori o besperspektivnosti ove profesije u Srbiji, napomenuo je Petković.

On je rekao da novinari rade u ponižavajućim uslovima rada, bez elementarnog radno-pravnog statusa i zapitao kako od njih može da se očekuje da se bore za javni interes.

Petković je rekao da je karakteristika medijske scene u Srbiji odsustvo solidarnosti, a bez solidarnosti novinarska profesija nema mogućnost da se izbori za bolji položaj.

Zamenica predsednika Međunarodne federacije novinara Jasmina Popović rekla je da su danas novinari u regionu svedeni na najamne radnike, trpe političke pritiske, pretnje, fizičko ugrožavanje, zatvorske kazne i navela da novinari tome mogu da se odupru samo ukoliko su organizovani, jer im organizovanost daje moć da se izbore za zakonsku zaštitu.

Ona je rekla da su ciljevi za koje bi trebalo da se bore novinari kolektivno pregovaranje, pravna pomoć za kolege kojima je potrebna i povećanje broja članova sindikata koji bi trebalo da uključe i novinare koji su u honorarnom statusu.

Asistent generalnog sekretara Međunarodne federacije novinara Oliver Moni Karl rekao je da su “novinari i dalje ranjivi, što znači da nisu nezavisni, da ne mogu da postupaju na osnovu čisto novinarske savesti, već rade onako kako od njih očekuju njihovi poslodavci i političari pod čijim se uticajem nalaze”.

Moto Međunarodne federacije novinara je da nema slobode štampe dok novinari i dalje žive u sferi korupcije, siromaštva i straha, rekao je on i istakao da to može da se prevaziđe kroz snažne sindikate.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović je rekao da su “danas novinari uplašeni, slabo plaćeni i skloni autocenzuri, a stepen medijskih sloboda koji postoji danas može se porediti sa najgorim vremenima iz perioda vladavine Slobodana Miloševića”.

Danas je prostor za kritičku misao, za kritički dijalog u bitnoj meri smanjen u odnosu na neka ranija vremena, rekao je Obradović navodeći da za ovo stanje nije isključivo odgovoran aktuelni režim.

On je rekao da je u poslednjih 15 godina na vlasti bila politička elita koja medije nikada nije gledala kao deo demokratskog procesa, već kao sredstvo da se dođe i ostane na vlasti.

Slobodan Ćirić iz Udruženja novinara Srbije rekao je da su poslednjih godina novinari u Srbiji prinuđeni da trpe uticaje iz ekonomske sfere, iz raznih menadžerskih i pi-ar struktura koje su iskoristile tešku ekonomsku situaciju i sve češće uslovljavaju medije i postavljaju uslove.

Ovu konferenciju je organizovala Evropska federacija novinara u saradnji sa Sindikatom novinara Srbije, Nezavisnim udruženjem novinara Srbije, Udruženjem novinara Srbije i Fondacijom Fridrih Ebert.

 
Izvor: FoNet, RTV

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.