U Narodnom pozorištu Subotica otpočeo je rad na pripremi praizvedbe teksta „Sirota Mileva iz Bosne u našoj civilizaciji godine 1878.“ Albine Podgradske. Reč je najstarijoj štampanoj drami koju je na našem jeziku napisala žena.
Kako se navodi na Fejsbuk stranici pozorišta, komad obrađuje temu otežane integracije izbeglica iz ratom zahvaćenih područja – iz perspektive dece i žena, a likovi, osim na srpskom, govore na mađarskom, romskom i slovačkom jeziku, što će se na sceni i čuti.
Premijera predstave će biti odigrana 14. marta na sceni „Jadran“.
U predstavi igraju glumci Drame na srpskom i Drame na mađarskom jeziku Narodnog pozorišta Subotica, članice Dramske sekcije Dečjeg pozorišta, kao i predstavnici romske i slovačke zajednice.
Režiju potpisuje Anđelka Nikolić, rediteljka koja zajedno sa Radivojem Dinulovićem dizajnira i scenski prostor. Kostimograf je Marko Marosiuk, koreografkinja Isidora Stanišić, dramaturškinja Rozi Brešćanski B., autor muzike Geza Kučera ml., a lektori Saša Latinović, Agneš Rafai Telečki i Stevan Nikolić.
Predstava je nastala u koprodukciji Seoskog kulturnog centra Markovac i Narodnog pozorišta Subotica, u saradnji sa Dečjim pozorištem Subotica i Edukativnim centrom Roma.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.