Nižerazredni klub “TSC” iz Bačke Topole dobiće od mađarske vlade 9,5 miliona evra za izgradnju jedne od najmodernijih fudbalskih akademija u Srbiji.
Ova donacija podigla je buru u medijima u Mađarskoj, zbog netransparentnosti celog projekta, a pojedinci iz mađarske zajednice u Vojvodini sumnjaju da će u pitanju biti još jedno višemilionsko ulaganje te zemlje od kog će novac videti samo oni bliski Savezu vojvođanskih Mađara.
“TSC” iz Bačke Topole trenutno nastupa u trećem rangu takmičenja, a sve što poseduje je stadion. Uskoro, sve će se promeniti.
Umesto jednog trošnog stadiona, klub će raspolagati sa četiri nova, plus objektom za smeštaj mladih fudbalera. Za tu namenu, opština je već namenila prodaju 5,5 hektara zemljišta, koje će, kako kažu u klubu, biti plaćeno po tržišnim uslovima.
Prodaju zemljišta najavio je član opštinskog veća i funkcioner Saveza vojvođanskih Mađara Janoš Žemberi, inače dojučerašnji predsednik kluba i vlasnik generalnog sponzora ekipe iz Bačke Topole.
“Iznos donacije je 9,5 miliona evra, a svaki cent će proći ozbiljnu kontrolu i biće investiran isključivo u razvoj Fudbalske akademije u Bačkoj Topoli. Tačnu dinamiku isplate još ne znamo”, rekao je Žemberi.
Buduća akademija trebalo bi da bude rasadnik talenata za fudbalski klub Felčut, kontroverzni tim čiji je osnivač Viktor Orban, kojem je mađarska vlada izgradila velelepni stadion preko puta premijerove kuće u rodnom selu.
Da je lično poznanstvo kumovalo i donaciji u Topoli, navodi za portal 444.hu. i fudbalski trener, koji kaže da je sve počelo tako što je Žemberija upoznao sa, kako kaže, svojim prijateljem Viktorom Orbanom.
“To je iz moje glave krenulo, da tako kažem, jer sam dobar sa Viktorom Orbanom. Žemberi je uvek trošio iz svog džepa, nikad forintu nije dobio. To sam rekao Orbanu kad sam pričao s njim, da takvima treba davati, a ne onima koji uzimaju od države i hoće još”, ispričao je bivši selektor Australije Ferenc Arok.
Kornel Bajtai, novinar “Slobodnog Mađar soa”, kaže stvari ne bi trebalo tako da funkcionišu. Prema njegovim rečima, još se ne zna kako će novac iz Mađarske uopšte stići u Srbiju, što je za njega zvono za alarm.
“Ako se radi o ogromnim količinama novca i netransparentnosti, onda ljudi odmah počinju sa pričama koliko će ko tu da krade, da li je to pranje novca, da li je u pitanju korupcija. Odmah se sumnja na takve stvari”, ističe Bajtai.
Budući da novac po zakonu ne može da legne direktno na račune pravnih lica, dosadašnji mehanizam isplate višemilionskih donacija mađarske vlade u Vojvodinu išao je preko fondacije “Prosperitati”, a strategiju je napravio Savez vojvođanskih Mađara. Rukovodilac te fondacije, i sam funkcioner SVM-a, kaže da to možda jeste neuobičajeno, ali je sve po zakonu.
“Uloga stranke je do te tačke bila konkretna, a posle toga, realizacija je poverena našoj fondaciji, koja je apsolutno nezavisna od stranke”, kaže Balint Juhas, rukovodilac Fondacije „Prosperitati“.
Rad ove fondacije bio je pod lupom Agencije za borbu protiv korupcije, koja je procenila da ona ne krši zakon, dok u Transparetnosti Srbija navode da je upravo zakon po ovom pitanju nedorečen i da bi država trebalo da obrati više pažnje na rad partijskih fondacija.
Izvor: N1 (Miodrag Sovilj)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.