Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila predstavio je u Preševu android aplikaciju “Asylum in Serbia”, putem koje će izbeglice koje dolaze u Srbiju biti u prilici da na jednom mestu saznaju sve informacije koje su im potrebne.
Radoš Đurović iz tog centra rekao je Tanjugu da je po prvi put u Srbiji, regionu, a najverovatnije i u Evropi, napravljena takva aplikacija, koja će izbeglicama omogućiti pristup svim potrebnim informacijama i to na arapskom, persijskom i engleskom jeziku.
“Na aplikaciji postoje sve informacije, od procedure, prihvatnih centara, njihovih prava i obaveza, institucija, bitnih telefona, hotela, mogućnosti prijavljivanja nasilja i zloupotreba, šta ako su bolesni, šta ako im je neko naplatio nešto više nego što treba, kursna lista, koje linije gde voze…”, objasnio je Đurović.
Aplikacija za android telefone, koje koristi većina migranata, pruža i niz drugih korisnih servisnih informacija od spiska banaka, pošta, zdravstvenih ustanova, važnih telefona, mape puta, vremenske prognoze, stanja na granicama…
Đurović je najavio da se radi i na izradi aplikacija za telefone sa Windows i iOS operativnim sistemima i da će i one vrlo brzo biti predstavljene.
“Ovim smo omogućili da izbeglice budu prikačene na sistem. Nastojimo da ova aplikacija bude i regionalna”, rekao je Đurović, uz napomenu da će se aplikacija svakodnevno ažurirati.
Izbeglicama je demonstrirano preuzimanje i rad aplikacije, a delljeni su im lifleti o aplikaciji i sve potrebne informacije.
U prihvatnom centru za izbeglie u Preševu trenutno se nalazi 500 ljudi, grupa od oko 1.000 čeka na registraciju, a očekuje se da do kraja dana kroz taj Centar prođe 7.000 izbeglica, izjavio je ranije danas ministar za socijalna pitanja Aleksandar Vulin.
Izvor: Tanjug
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.