Na teritoriji Subotice, Katolička crkva potražuje od države oko 320 hektara poljoprivrednog zemljišta.
„Ima puno zemljišta koje još potražujemo, ali smo u poslednjih pola godine dobili nekoliko pozitivnih rešenja“, rekao je sveštenik Mirko Štefković, novi generalni sekretar Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metoda (MBK), čije je 33. plenarno zasedanje bilo održano u Subotici od 14. do 16. marta.
Konkretno, na teritoriji Subotice, Katolička crkva potražuje od države oko 320 hektara poljoprivrednog zemljišta, od čega je do sada povrat izvršen Crkvi sv. Roka u Subotici, Crkvi sv. Marka u Starom Žedniku, i Crkvi sv. Antuna u Čantaviru. Mnogo brže teče povrat zgrada i nepokretnosti, ocenio je biskup i novi predsednik MBK Ladislav Nemet, navodeći primer Zrenjaninske biskupije, kojoj je tek pet posto zemljišta vraćeno nazad, za razliku od 75 posto nepokretnosti.
Biskupi su se tokom zasedanja osvrnuli i na problem sigurnosti katoličkih crkava, s obzirom na poslednje slučajeve provala i razbojništava koji su zabeleženi u Adi, Molu i Baču, zaključujući da je reakcija nadležnih organa, policije i tužilaštva, bila brza i učinkovita, ali da akcenat u buduće treba staviti na prevenciju takvih događaja.
Na pitanje novinara kada se može očekivati dolazak pape Franje u Srbiju, Ladislav Nemet je odgovorio da je praktično ta poseta bila dogovorena za 21. i 22. maj, da je program, koji je uključivao i posetu Subotici, već bio napravljen, ali da je u poslednjem trenutku došlo do otkazivanja jer su u međuvremenu bili raspisani vanredni izbori.
„Mislim da to nije nikako zdravo za vreme izbora i kampanje govoriti i o poseti pape Srbiji“, zaključio je zrenjaninski biskup Nemet.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.