Najugroženije pravo u Subotici je socijalno–ekonomsko pravo, a građani u prigradskim mesnim zajednicama žive u strašnoj i teškoj situaciji, ocenio je povodom Dana ljudskih prava, 10. decembra, Zaštitnik građana Subotice Zlatko Marosiuk.
“Penzije su ispod svakog nivoa, to su ljudi koji nemaju ni osnovna prava. Otkrili smo na stotine onih koji nemaju ni državljanstvo i ne znam kako će uspeti od 1. januara 2017. da dobijaju penziju jer neće imati nove lične karte. Samim tim mnogi nemaju novca da plate, a nailaze na to da nikada nisu bili upisani u knjigu državljana, imaju lične karte i žive ovde 80 i više godina” – rekao je Marosiuk novinarima.
Međunarodni dan ljudskih prava, 10. decembar u Subotici je obeležen dan ranije promocijom najboljih ostvarenja na literarnom konkursu Zaštitnika građana.
Na konkursu je prijavljeno 68 radova učenika srednjih škola na teme „Sanjao sam da bi život trebao da bude radost“ i „I zašto se o tome ćuti“, a nagrađena su po tri najbolja na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku.
“Neverovatan je osećaj što su pod ove dve teme podvrstali sve što bi i mi kao pravnici, i o diskriminaciji, nasilju u porodici, o budućnosti koju baš i ne vide, o socijalno – ekonomskim pravima, o izrabljivanju radnika, na sve su odgovorili zaista i ovo je prava forma da mi stariji uključimo mlade u ovaj dan koji je veoma značajan ne samo za Suboticu već za čovečanstvo” – dodao je Marosiuk.
Predsednik Skupštine grada Tivadar Bunford ocenio je na svečanosti da bi bez poštovanja svih ovih prava postojanje multietničke i multikonfensionalne Subotice bilo nezamislivo.
“Međutim, ova prava nije dovoljno upoznati i naučiti, njih treba ostvarivati, a dobre primere prenositi našoj deci da bi postali deo njihovih života. Zato me izrazito raduje činjenica da se u našem gradu iz godine u godinu obeležava Međunarodni dan ljudskih prava i da se u te proslave aktivno uključuju i mladi” – rekao je Bunford.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.