MAĐARSKI PARLAMENT ODBIO KVOTE ZA IZBEGLICE

MAĐARSKI PARLAMENT ODBIO KVOTE ZA IZBEGLICE

Izvor: gapyear.com

Objavio: Magločistač

03.11.2015

Kategorija: Subotica

Mađarski parlament usvojio je rezoluciju kojom odbacuje plan Evropske unije o uvođenju kvota za razmeštanje izbeglica u članicama Unije.

Danjašnja rezolucija, koju su podržali poslanici Fidesa premijera Viktora Orbana, poslanici demohrišćana koji su takođe u vladi, i ekstremno desničarski Jobik, otvara put vladi za pokretanje pravnog postupka kako bi izbegla plan EU.

Mađarska vlada je ranije saopštila da čeka da se parlament izjasni o kvotama pre nego što se odluči o mogućoj žalbi. Slovačka takođe razmatra slične korake.

Evropska komisija je pre dve nedelje odbila analizu Češke prema kojoj mehanizam preraspodele izbeglica nije u skladu sa evropskim zakonima i poručila Pragu da ako zemlja odbija kvote, može da tuži Evropsku uniju sudu.

Austrija bi da vremenski ograniči azil

Austrijska koaliciona vlada predstavila je, s druge strane, predlog zakona kojim bi se azil prvobitno odobravao na tri godine, posle čega bi se status preispitao u zavisnosti od situacije u zemlji porekla tražioca.

Predlog su podneli demohrišćani, a podržali su ga i socijaldemokrate kancelara Vernera Fajmana.

Predlog će biti na dnevnom redu parlamenta u decembru, a trebalo bi da se primeni retroaktivno od 15. novembra.

Tekst takođe predviđa da lica koja su dobila status dodatne zaštite, koji je manje povoljan od azila, i odnosi se uglavnom na Avganistance, mogu da traže spajanje porodice tek posle tri godine i u zavisnosti od raspoloživih sredstava.

Izvor: Beta/AFP/AP

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.