MAĐARSKI I VOJVOĐANSKI UMETNICI ZA MIR U ALEPU: NE ZATVARATI OČI PRED STRADANJEM U SIRIJI

MAĐARSKI I VOJVOĐANSKI UMETNICI ZA MIR U ALEPU: NE ZATVARATI OČI PRED STRADANJEM U SIRIJI

Izvor: Aleppo G (Facebook)

Objavio: Magločistač

07.12.2016

Kategorija: Subotica

Umetnička slika “Alepo”, po uzoru na Pikasovu Gerniku, predstavljena je sinoć u Franjevačkoj crkvi u Subotici. Slikom i akcijom njene izrade umetnici iz Mađarske i mađarski umetnici iz Vojvodine skreću pažnju na stradanja i pozivaju na mir u ovom sirijskom gradu, a istovremeno prema izbeglicama iskazuju stav suprotan stavu vlade Viktora Orbana koju simbolizuje ograda na granici sa Srbijom.

Izvor: transilvaniareporter.ro

Halep, Alep, Alepo. Možete da ga nazivati kako god hoćete, ali ne možete da zatvorite oči pred uništavanjem i stradanjem u ovom sirijskom gradu.

Ovako bi se ukratko mogla opisati ideja vodilja “Alepo projekta” koji je nakon Budimpešte stigao i u Suboticu, a kojim mađarski umetnici skreću pažnju na beznađe u ovom gradu i iskazuju stav suprotan zvaničnom stavu Mađarske prema izbeglicama.

Svoje viđenje situacije umetnici su iskazali instalacijom koja ideju crpi iz Pikasove Gernike.

“Da, jesam Mađar, ali nisam od tih Mađara i mislim da sa ovim što učestvujem u ovom malo mogu da dokažem da nismo svi isti na ovome svetu i važno je da ljudi vide kakvih užasa ima na ovom svetu i da se možda malo više pobrinemo jedni o drugima”, ističe glumac Zalan Greguš.

Svoj doprinos izradi instalacije dali su i učenici srednje Politehničke škole u Subotici, koji su prethodno internetom pretražili šta se dešava u ovom sirijskom gradu, dok su ih rezultati zaprepastili.

“Sam Gugl, kad napišete Alepo bez ikakvog prefiksa, izbacuje fotorafije srušenog grada. Znači, taj grad više ne postoji. Onda smo malo pričali o toj deci koja stradaju kao nevine žrtve i jednostavno smo na taj neki način želeli da pomognemo i ukažemo na problem koji postaje svetski problem”, kaže profesor u Politehničkoj školi Srđan Milodanović.

Osim performansa, na predstavljanju ove umetničke instalacije okupio se određeni broj građana koji su mogli da daju svoju pomoć, prvenstveno deci izbeglica, kroz darivanje odeće, slatkiša i igračaka.

 

Izvor: RTV (Boris Šuman)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.