Mađarski parlament usvojio je danas, dvotrećinskom većinom, zakon kojim daje ovlašćenje vladi da rasporedi vojsku koja može da koristi manevarsku municiju, kako bi pomogla u sprečavanju izbeglica da pređu granicu.
Zakon omogućava vojsci da koristi gumene metke, pirotehnička sredstva, suzavac i pištolj koji kroz cev ispaljuje mrežu za hvatanje ljudi, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu mađarskog parlamenta.
Nacionalistička stranka Jobik, koja se zalaže za još strože mere, podržala je stranku desnog centra Fides, premijera Viktora Orbana, u glasanju kojim je zakon prihvaćen odnosom 151 prema 12, u 27 uzdržanih, od 199 poslanika, prenose agencije.
Orban traži podršku parlamenta za upotrebu vojske
Mađarski premijer Viktor Orban zatražio je ranije da parlament podrži vladin predlog da se vojska upotrebi na zaštiti mađarske granice i poručio da Mađarska u izbegličkoj krizi ima odgovornost da zaštiti Evropsku uniju.
“Mađarska je počasni član velike evropske porodice hiljadama godina i iz istorijske i moralne odgovornosti mora da zaštiti Evropu. Kada Mađarska štiti svoje granice, ona takođe štiti Evropu”, rekao je Orban u mađarskom parlamentu, javila je agnecija MTI.
Prema njegovim rečima, Mađarska se bori na dva fronta i dok štiti granice mora da se bori protiv “kratkovide evropske politike”.
“Dok Evropa nije u stanju da zaštiti svoje spoljne granice, nove unutrašnje granice EU se zatvaraju jedna za drugom”, primetio je Orban, navodi MTI.
Prema njegovim rečima, predložene kvote od strane Brisela nisu “evropski akcioni plan”, jer prvo granice moraju biti zaštićene, a talas izbeglica zaustavljen.
Zato je Orban pozvao sve mađarske parlamentarne partije uoči glasanja o vladinom predlogu da se upotrebi vojska na zaštiti mađarske granice, da podrže vladu u njenim naporima. Rojters dodaje da će zemlje EU biti primorane da se zaštite od “masovne migracije” dok “ne iskuju jedinstven stav o tom problemu”.
Izvor: Tanjug
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.