KOMEMORACIJA POVODOM SEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA U SUBOTICI: DA SE NIKAD NE PONOVI

KOMEMORACIJA POVODOM SEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA U SUBOTICI: DA SE NIKAD NE PONOVI

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

16.06.2016

Kategorija: Subotica

Gradonačelnik Subotice Jene Maglai izjavio je danas povodom godišnjice sećanja na žrtve Holokausta da sva ta muka i nepravda koju je jevrejska zajednica preživela služi kao zastrašujući primer i upozorenje svima nama da treba da se suočimo sa ovim događajima i ne dopustimo da se nešto slično ikada ponovi.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

“Živote subotičkih Jevreja određivali su izolovanost, proganjanje i deportovanje, a njihova je sudbina imala tragičan kraj”, rekao je Maglai u zgradi Sinagoge na Komemoraciji povodom deportovanja subotičkih Jevreja u koncentracione logore.

On je kazao da je nekada unutar brojne jevrejske zajednice u Bačkoj, od oko 20.000 ljudi, u Subotici živelo blizu 4.000 Jevreja koji su bili temeljni faktor u duhovnom, kulturnom i privrednom životu ovog grada.

“Ova zajenica i danas zahvaljujući svojoj istrajnosti i slozi još uvek igra značajnu ulogu u životu Subotice”, rekao je Maglai.

Prema njegovim rečima, “moramo sačuvati sećanje na nevine žrtve i strahote koje su oni preživeli da bi shvatili koliko je važno očuvati mir, poštovati različitost, prihvatiti i saslušati jedni druge”.

Izvršni direktor jevrejske humanitarne organizacije Dži-di-si, rabin Ašer Postrin iz Jerusalima rekao je da su ovi ljudi bili deportovani samo iz jednog jedinog razloga – jer su bili Jevreji.

“17. jun 1944. godine označio je kraj Jevreja u Subotici. Nestali su rabini, učenici i svi ostali. Posle Drugog svetakog rata neki su se vratili ovde, ali je njihov broj znatno smanjen”, kazao je Postrin.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

Predsednik Jevrejske opštine u Subotici Robert Sabadoš rekao je da je Subotica tada na neki način zaustavljena u svom privrednom razvoju jer su Jevreji bili nosioci privrednog života između 1880. i 1940 godine.

“Subotica je izgubila neki elan. Među Jevrejima je bilo mnogo onih koji su imali nekakvu inicijativu da ovaj grad bude na nekom prihvatljivom industrijskom, privrednom i kulturnom nivou”, kazao je Sabadoš.

On je rekao da bi Jevrejima u narednom periodu trebalo da se restitucijom vrati imovina onih žrtava Holokausta koji su ostali bez naslednika.

U Subotici danas živi oko 250 Jevreja.

Komemoraciju povodom 72. godišnjice kada je oko 4.000 Jevreja iz Subotice deportovano u koncentracione logore Aušvic i Štrashof održana je danas u zgradi subotičke Sinagoge. Sećanje na žrtve Holokausta svake godine organizuju Gradska uprava i Jevrejska opština u Subotici.

Nakon komemoracije predstavnici pokrajinske vlade, Grada Subotice, predstavnici Generalnog konzulata Mađarske, američke delegacije, raznih udruženja i organizacija položili su vence na spomenik nastradalima u dvorištu Sinagoge.

 

 

(Magločistač)

m od logoa sa rogovima mali

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.