Književnost se vraća u Suboticu: Vizuelna signalistička poezija

Književnost se vraća u Suboticu: Vizuelna signalistička poezija

Objavio: Magločistač

09.01.2024

Kategorija: Subotica

U okviru programa „Književnost se vraća u Suboticu“, u četvrtak, 11. januara, u prostorijama Udruženja „Klara i Rosa“, u 19 časova, biće održana promocija, intimno predstavljanje zbirki poezije „Teško u glavi“ & „U kući od ljudske kože“, razgovor o signalizmu, životu u egzilu, umetnosti, autora Vladimira Milojkovića.

Vladimir Milojković rođen je u Subotici, u tadašnjoj Jugoslaviji. Član je engleskog PEN Centra. Piše na svim jugoslavneskim jezicima u zavisnosti o osećanju u trenutku. Član je jedine neformalne poslednje signalističke grupe autora na prostoru bivše Jugoslavije. Sa signalistima je učestvovao u izradi dve zbirke signalističke, DADA i vizualne poezije Magija signalizma / The Magic of Signalism (2016.) i Vizije signalizma / The Visions of Signalism (2017.).

Zastupljen je i u Antologiji signalizma objavljenoj 2023. godine.

Njegova audio poezija uvrštena je u kompilaciju MATLIT (Materialidades da Literatura) iz 2018. godine u organizaciji portugalskog Coimbra Univerziteta. Njegov kratki film „Verschwinden“ napravljen u saradnji s Verene Dürr i Sofijom Živković bio je u finalu International Smarth Phone Festivala u Abuji (Nigerija) 2018-2019. Njegova izložba vizualne poezije „signal-iza-C-i-JA“ postavljena je u Novom Sadu 2019, Zagrebu 2020. i u Subotici 2021. Milojković je objavio tri zbirke poezije. Razgovor sa Hertom 2014. (nagrada „Prvenac“ za najbolji rukopis mladog autora), Teško u glavi (Presing 2020.), u kući od ljudske kože (nagrada Presing za 2021. za najbolji rukopis).

Potpisnik je deklaracije o zajedničkom jeziku. Od 2020. godine živi u Londonu.

Razgovor vodi Stefan Basarić.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.