IVANIŠEVIĆ: USLOV ZA POMOĆ ROMIMA – POTVRDA DA DECA POHAĐAJU ŠKOLU

IVANIŠEVIĆ: USLOV ZA POMOĆ ROMIMA – POTVRDA DA DECA POHAĐAJU ŠKOLU

Izvor: dw.com

Objavio: Magločistač

09.12.2015

Kategorija: Subotica

Državni sekretar u Ministarstvu za socijalna pitanja Nenad Ivanišević izjavio je danas u Subotici da bi u narednom periodu osnov za ostvarivanje novčane pomoći za Rome trebalo da se definiše tako da osnovne škole i Centar za socijalni rad svakog meseca izdaju potvrdu o tome da dete pohađa osnovnu školu.

“Upravo ćemo tako obezbediti da što veći broj romske dece završi osnovnu školu, a da onda pratimo upis u srednje škole”, rekao je Ivanišević na javnoj raspravi o Nacrtu strategije za socijalno uključivanje Roma Srbiji.

On je ocenio da je, kada su Romi u pitanju, suština izlaska iz začaranog kruga siromaštva u obrazovanju i edukovanju romskih porodica o važnosti obaveznog osnovnog “pa i srednjeg” obrazovanja, kao i omogućavanja da se što više učenika upiše na fakultete.

Predsednik Upravnog odbora Edukativnog centra Roma i koordinator za podršku romskoj zajednici Grada Subotice Stevan Nikolić rekao je da Subotica ispunjava kriterijume koje predviđa strategija jer grad ima romske pedagoške asistente, zdravstvenog medijatora i romskog koordinatora.

Nikolić je naveo da osnovnu školu u Subotici ukupno pohađa 623 romske dece.

On je dodao da se i u narednom periodu očekuju povratnici iz Evropske unije na osnovu sporazuma o readmisiji, ali je rekao da će biti i onih koji će iz ekonomskih razloga otići u zemlje EU.

Na raspravi je rečeno da će Subotica za program stambenog zbrinjavanje romskih porodica sledeće godine obezbediti tri miliona dinara.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.