Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević izjavio je danas u Subotici da je maloletnim migrantima bez pratnje roditelja ili staratelja obezbeđena posebna nega.
“Srbija je jedina zemlja na balkanskoj ruti i u Evropi koja je izdala obavezujuće uputstvo svim pružaocima socijalne zaštite da svako maloletno dete koje boravi u Srbiji mora da ima staraoca i mora da se zna koji centar za socijalni rad je nadležan za brigu o njemu”, rekao je u Ivanišević novinarima.
Pojedine NVO su u proteklom periodu upozoravale da zaposleni u Centru za socijalni rad ne obilaze redovno migrante koji borave van sistema i da ne proveravaju broj maloletnih lica, kao i da bi država morala da pomogne ljudima koji borave na otvorenom i koji ne žele da idu u prihvatne centre jer se plaše registracije i vraćanja u Makedoniju.
Prema rečima Ivaniševića, NVO koje su kritikovale rad Centra za socijalni rad prvo moraju da kažu iz kojeg centra nije reagovano, imenom i prezimenom i da pokažu kad su prijavili slučaj, a da centar za socijalni rad nije izašao.
“Paušalne ocene jesu dobre za pet minuta slave, ali za sistemska rešenja nisu. NVO su partneri Vlade Srbije, ne samo sada, bile su partneri i tokom poplava, ratova 90-tih, a sada posebno”, kazao je Ivanišević.
On je dodao da nevladine organizacije, vezano za svaku situaciju u koju imaju sumnju, za bilo kakvo nereagovanje, jasno i odmah prijave slučaj da bi se problem otklonio.
U prihvatnim centrima u Srbiji trenutno boravi više od 6.000 migranata, a oko 700-800 ljudi se nalazi van sistema. Više od 30 odsto od ukupnog broja migranata čine maloletna lica, od kojih je oko 800 dece bez pratnje roditelja ili staratelja. U Prihvatnom centru u Subotici smešteno je 150 ljudi, dok na otvorenom boravi oko 200 migranata.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.