I Pokrajinski zaštitnik građana se uključio u kontrolu rada subotičkog Centra za socijalni rad zbog propusta

I Pokrajinski zaštitnik građana se uključio u kontrolu rada subotičkog Centra za socijalni rad zbog propusta

Objavio: Magločistač

11.06.2020

Kategorija: Subotica

Pokrajinski zaštitnik građana – Ombudsman još je jedna institucija koja je pokrenula postupak u slučaju greške koju je napravio Centar za socijalni rad u Subotici, a koji je bračni par Savić koštao – usvojenog deteta, piše danas novosadski portal 021.rs.

Pokrajinski ombudsman ispratiće tokom svog nadzora da li su poštovani svi međunarodni ugovori i standardi u oblasti prava deteta, a koje je Srbija dužna da poštuje.

“Po dobijanju traženih informacija od nadležnih organa o merama i aktivnostima koje su u skladu sa ovlašćenjima preduzeli s ciljem obezbeđivanja adekvatne zaštite i zbrinjavanja, a u najboljem interesu deteta, ombudsman će dalje postupiti u skladu sa nadležnostima”, navodi za 021 zamenik pokrajinskog zaštitnika građana za prava deteta Milan Dakić.

On napominje da je od najvećeg značaja poštovati pravni standard najboljeg interesa deteta, a koji se obavezan Konvencijom Ujedinjenih nacija o pravima deteta.

Ovaj najvažniji univerzalni dokument u oblasti dečjih prava izričito utvrđuje da države članice – što je i Srbija, obezbeđuju da najbolji interesi deteta budu odlučujući u sistemu usvojenja, a da u pojedinačnim slučajevima usvojenja treba obratiti dužnu pažnju i na činjenicu da je poželjan kontinuitet u podizanju deteta.

Podsetimo, trogodišnja devojčica oduzeta je od usvojitelja nakon više od pola godine zajedničkog života i nakon okončanja postupka usvojenja, a zato što je ministarstvo ustanovilo da je dete dato usvojiteljima čiji jedan član – majka, nije ispunjavala starosne uslove. U ovakvim situacijama, procedura nalaže da ministar mora da da saglasnost na usvajanje, ali tu saglasnost Centar za socijalni rad u Subotici nije tražio, već je zaključio da je postupak u redu i predao dete.

“Ovu priliku Pokrajinski zaštitnik građana – Ombudsman koristi i kao apel na medije da se prilikom izveštavanja o temama koje se odnose na decu ili se tiču dece, uvek i obavezno rukovode najboljim interesima deteta. Pravo javnosti je da zna, ali ono nikada ne sme biti iznad prava deteta na privatnost, poštovanja njegovog ličnog dostojanstva, psihičkog i fizičkog integriteta deteta i njegove porodice. Smatrajući se naročito odgovornim da ovako postupa, pokrajinski ombudsman se ni u buduće neće oglašavati u medijima o detaljima pojedinačnih postupaka koje vodi zbog mogućih povreda prava deteta”, zaključuje Dakić.

Izvor: 021.rs

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.