Za pripadnike islamske veroispovesti ovih dana počeo je mesec posta, Ramazan. Tim povodom je zahvaljujući Muftijstvu vojvođanskom obezbeđena humanitarna pomoć u vidu urmi za izbeglice na graničnim prelazima Horgoš i Kelebija.
Na dva granična prelaza trenutno se nalazi oko 600 izbeglica koje čekaju da ih vlasti u Mađarskoj puste na teritoriju Evropske Unije. Taj broj je kako saznajemo u Humanitarnom centru za integraciju i toleranciju, kao glavnom partneru UNHCR za teritoriju Vojvodine, uglavnom isti ali je u poslednje vreme ipak zabeležen blagi porast izbeglica.
“Možemo reći da se u poslednje vreme malo povećao broj u odnosu na neki predhodni period, ipak ne očekujemo, bar dok je mesec Ramazana u toku, povećan broj izbeglica”, objašnjava Veseljko Đombalić, predstavnik HCIT-a.
Predstavnici humanitarnih organizacija pokušavaju da u mesecu posta, Ramazanu, u potpunosti odgovore zahtevima izbeglica.
“Oni su tražili prostirke za molitvu i da hrana bude posebna i prilagođena Ramazanu. Mi pokušavamo da im izađemo u susret i da im u mesecu posta obezbedimo sve što je potrebno”, ističe Džunaid Šakeredzi, predstavnik HCIT-a.
Muftija vojvođanski, Muhamed Ziljkić lično sa danas uverio da humanitarna pomoć u vidu urmi koju su dobili od ambasade Ujedinjenih Arapskih Emirata ide na pravo mesto. Ta pomoć je probitno namenjena muslimanima u Novom Sadu.
“Naši vernici su, kada su saznali da smo dobili zahtev od predstavnika UNHCR-a, da imaju potrebu za urmama, zajedno sa nama odlučili da tu donaciju koju smo dobili od ambasade UAE preusmerimo i podelimo onima kojima je najpotrebnija, a to su u ovom slučaju naša braća, odnosno ljudi koji su izbegli iz Sirije i koji traže neki svoj životni put spasenja”, kaže Muftija vojvođanski.
Urme, za pripadnike islamske veroispovesti imaju posebnu važnost upravo u mesecu posta, koji je da podsetimo počeo 6. juna, a završava se 5. jula. Tokom Ramazana obavezan je post i to se smatra jednim od stubova islama.
Izvor: RTV (Kristijan Takač)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.