Novi zakon rješava pitanja vlasništva i nasljedstva, ali ne sadrži odredbe o usvajanju djece u istopolnim zajednicama
Parlament Grčke izglasao je noćas zakon kojim se istopolnim parovima daje pravo sklapanja takozvane građanske zajednice, čime je broj članica EU u kojima homoseksualci mogu ozvaničiti vezu porastao na 20.
Za zakon je od 249 prisutnih poslanika glasalo 193, uključujući vladajuću levičarsku Sirizu, a 56 se izjasnilo protiv, među njima i poslanici Sirizinog koalicionog partnera u vladi, nacionalističkih Nezavisnih Grka (ANEL), prenio je AFP.
Novi zakon rješava pitanja vlasništva i nasljedstva, ali ne sadrži odredbe o usvajanju djece u istopolnim zajednicama.
Crkva se oštro protivila usvajanju ovog propisa, 2008. kada je usvajan prethodni zakon o građanskim zajednicama uspjela je da nametne da se izričito upiše da se taj propis ne primjenjuje na istopolne parove, a jedan uticajni grčki sveštenik je ove sedmice okarakterisao homoseksualnost kao “zločin” i izjavio da su gejevi “prokleti” i da “ih treba pljuvati”.
Glasanjem u Grčkoj broj zemalja koje pružaju ozvaničenje istopolne veze porastao je na 20, a među njima 11 homoseksualcima pruža mogućnost sklapanja braka.
Istopolni brakovi mogu se sklopiti u Holandiji, koja je prva otvorila tu mogućnost 2001, Belgiji, Španiji, Švedskoj, Portugaliji, Danskoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji izuzev Severne Irske, Luksemburgu i Irskoj, dok je u Finskoj donijet zakon i primjenjivaće se od 2017. godine.
Pored toga, u Evropi je to još moguće u Norveškoj i na Islandu.
Broj zemalja u kojima je neka vrsta registrovane zajednice otvorena za istopolne parove znatno je veći – 20 članica EU, među kojima su i one koje odobravaju brakove.
To su Danska i to od 1989, Švedska, Španija, Holandija, Francuska, Belgija, Nemačka, Portugalija, Finska, Velika Britanija, Mađarska, Češka, Luksemburg, Slovenija, Irska, Austrija, Malta, Hrvatska, Estonija, a sada im se priključila i Grčka.
Osam članica EU ne priznaje nikakav oblik zajednice istopolnih parova – Italija, Kipar, Slovačka, Letonija, Litvanija, Rumunija, Bugarska i Poljska.
Izvor: Slobodna Evropa
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.