U okviru obeležavanja Dana Grada, Fondacija “Danilo Kiš” u saradnji sa gradom Subotica i Udruženjem građana „Otvoreni krug“ iz Novog Sada organizovaće u četvrtak, 1. septembra, na subotičkom gradskom trgu koncert „Da i Re” umetničkog dvojca Alice in WonderBand kao i besplatnu promotivnu radionicu “Telo kao instrument”. Program počinje u 16 časova.
Radionicu “Telo kao instrument” vodiće Ana Vrbaški koja se bavi se muzikom i pozorištem kao autorka i izvođačica i muzičar Marko Dinjaški. Učešće na radionici je besplatno.
Alice in WonderBand je orkestar koji pleše, služi se glasom i tehnikom “body percussion” u kojoj je telo ritmički instrument. Ovaj bend izvodi sopstvene aranžmane Smaka, Bitlsa, Princa, starih narodnih kao i autorskih pesama. Muziku izvode Marko Dinjaški i Ana Vrbaški.
Telo kao instrument, koje može biti osnova za performans, bilo gde i kada, bazira se na tehnici udaračkih instrumenata pomoću kojih se proizvodi zvuk raznim tehnikama. Takođe se tu proizvode i zvuci kao što su zviždanje, beatbox, ritmičko disanje ali i interakcija sa stvarima oko sebe. Koristeći telo na ovaj način direktno doživljavamo muzičke elemente kao što su ritam, bit i metrika. Ove vežbe kombinuju i aktiviraju sve ravni i ose: horizontalnu (koja deli telo na gornji i donji deo), vertikalnu (deli telo na levu i desnu stranu), ravan koja telo deli na prednju i zadnju stranu. Takođe, u obzir se uzima i položaj, tj. pomeranje u prostoru, kao i okretanje oko svoje ose. Koristeći svoje telo razvijamo biomehaniku, radimo na disanju, memoriji, koordinaciji, koncentraciji, sinhronizaciji i različitim kapacitetima našeg pamćenja i telesnim sposobnostima, a takođe se i dobro zabavljamo. Body percussion je moguće izvoditi pojedinačno ili u interakciji sa drugima.
(Magločistač)
[clear]
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.