FESTIVAL EVROPSKOG FILMA PALIĆ: ZLATNI TORANJ FILMU “PARK” SOFIJE EGZARHU

FESTIVAL EVROPSKOG FILMA PALIĆ: ZLATNI TORANJ FILMU “PARK” SOFIJE EGZARHU

Izvor: Festival evropskog filma Palić (Park)

Objavio: Magločistač

21.07.2017

Kategorija: Subotica

Zlatni toranj za najbolji film na 24. Festivalu evropskog filma Palić žiri je dodelio filmu “Park” Sofije Egzarhu.

Izvor: Festival evropskog filma Palić (Axolotl overkill)

U obrazloženju žirija Festivala navedeno je da je film “Park” dobio Zlatni toranj “za realističan pristup kroz koji opisuje brutalni svet dvoje mladih koji odrastaju u svetu koji se raspada; za telesnost, intenzivan jezik i izuzetnu glumu dvoje mladih glumaca u usponu, i pritom je rad rediteljke-debitantkinje”.

Palićki toranj za najbolju režiju večeras će biti dodeljen Heleni Hegeman za “Preterani aksolotl”.

U obrazloženju je navedeno da je nagrada dodeljena “za intenzivno i energično pripovedanje i smelu narativnu strukturu. Ovaj film na scenu dovodi jednu mladu glumicu koja obećava, i jednu iskrenu rediteljku”.

Specijalno priznanje dobiće Igor Bezinović za ostvarenje “Kratki izlet”, “za pažljivo i minuciozno građenje narativa i oslobađajući ulazak reditelja-debitanta u igrani film”, saopštio je žiri Festivala.

Izvor: Festival evropskog filma Palić (Kratki izlet)

Žiri Festivala su činili rumunski reditelj Kristi Puju (predsednik), belgijski reditelj Hust Van der Berg, srpski glumac Nikola Đuričko, danska festivalska selektorka Luiz H. Johansen i hrvatska glumica Tihana Lazović.

Nagradu žirija kritike za najbolji film u programu Paralele i sudari na 24. Festivalu evropskog filma Palić dobio je film “Ne gledaj mi u tanjirHane Jušić, “za složen prikaz snažnog ženskog lika i inovativan pristup priči o odrastanju. Film efikasno kombinuje visceralnu fotografiju i zlokobnu elektronsku muziku koja stvara neprirodan osećaj klaustrofobije”, navedeno je u saopštenju žirija.

Izvor: Festival evropskog filma Palić (Quit Staring At My Plate)

Specijalno priznanje dodeljuje se filmu “Poslednja porodica” reditelja Jan P. Matušinski, “za prevazilaženje granica konvencionalnog biografskog filma u službi intrigantnog portreta velikog poljskog slikara Žđislava Bekšinskog i njegove jedinstvene porodice. Ovaj reditelj pronalazi novi ugao za dobro poznatu priču, pronicljivim pogledom dokumentariste”, naveo je žiri.

Žiri kritike činili su Marta Balaga (Poljska), Janka Požonji (Mađarska) i Ivan Velisavljević (Srbija).

Nagrade će biti dodeljenje večeras na Letnjoj pozornici Palić od 21 čas, a 24. Festival evropskog filma Palić zatvoriće film Bojana Vuletića “Rekvijem za gospođu J.” sa Mirjanom Karanović u glavnoj ulozi, koji će biti prikazan u Glavnom takmičarskom program, van konkurencije, nakon svečane ceremonije zatvaranja festivala i dodela nagrada.

Izvor: Festival evropskog filma Palić (The Last Family)

Gorki list Nagrada publike biće poznata sutra ujutru.

Festival evropskog filma Palić našao se među 26 najznačajnijih evropskih festivala (od ukupno 715 koji su uzeti u razmatranje), postavši EFFE Laureat, po mišljenu međunarodnog žirija Asocijacije evropskih festivala (European Festivals Association, EFA).

EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe (Evropa za festivale, festivali za Evropu), pokrenut od strane Asocijacije evropskih festivala, je portal (www.effe.eu) namenjen građanima i profesionalcima koji žele da otkriju evropske festivale i da učestvuju na njima. 

Festival evropskog filma Palić je prepoznat kao festival koji posvećeno neguje “umetnost, dobar odnos sa zajednicom i evropske vrednosti”. Pomenutih 26 laureata su ušla u izbor za EFFE Award koja će biti dodeljena 18. septembra u Briselu.

Traileri nagrađenih filmova:

(Magločistač, FEF Palić)

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.