Festival ekologije i antifašizma „Ekoslavija” 8. i 9. septembra u Subotici: Spoj ekologije, antifašizma i muzike

Festival ekologije i antifašizma „Ekoslavija” 8. i 9. septembra u Subotici: Spoj ekologije, antifašizma i muzike

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

17.08.2023

Kategorija: Subotica

Četvrti festival ekologije i antifašizma „Ekoslavija” biće održan 8. i 9. septembra na Lehel salašu, u Malom Radanovcu, u Subotici, a propratni program: okrugli stolovi i predavanja biće organizovani u prostorijama Udruženja „Klara i Rosa”, u Petefi Šandora 15, u Subotici. A posetioce očekuje i bogat muzički program.

U okviru muzičkog programa, jedan dan nastupaju bendovi koji gaje alternativni-rok izraz, i sve što je srodno tom zvuku (rege, elektro sint pop…) dok je drugi dan na festivalu posvećen malo tvrđem pank i srodnim izrazima.

„Takav pristup nam se spontano izrodio od starta i time se zapravo obraćamo malo široj publici, ljudima kojima je muzika ne samo zabava već prilika da uz nju promišljaju jedan drugačiji, bolji svet. Taj parametar nam je mnogo važan pri izboru lajn apa i bendova koji nastupaju na ’Ekoslaviji’”, rekao je za Magločistač Boris Telečki, jedan od organizatora festivala.

Boris Telečki, foto: NJ/Magločistač

Prvi dan će biti posvećen alternativnom rok izrazu, a nastupa Džezbolaah, iz Beograda. U pitanju je eksperimentalni, kako ga sami nazivaju – disaster jazz, zatim ove godine prvi put nastupaju i gosti iz Mađarske na alternativnom muzičkom danu, Sungazers koji dolaze iz Segedina.

I ove godine dolazi Sin Seekas, lokalni bend iz Vojvodine, i očekuje se nastup Multietničke atrakcije, dua koji dolazi iz Beograda.

Kako su najavili organizatori, drugog dana sledi malo tvrđi zvuk, jedan spoj mladosti i iskustva na sceni. Mlade snage kao što su bendovi Nabod! i Neven iz Beograda, sa nesvakidašnjim zvukom i porukom, dok će iskustvo na sceni davati bendovi Urlik iz Beograda, takođe i veterani hard kor scene iz Mađarske A.M.D. (Anti military demonstrations) i gosti iz Osijeka, zvezde punk underground scene u regionu, Debeli precjednik.

Propratni program u znaku lokalnih ekoloških problema

Posetioce očekuje i propratni program, koji je za festival jednako važan kao i muzički deo.

Organizatori se trude da iz svog vrednosnog okvira priđu temama koje im mnogo znače, koje se pre svega vezuju za ekologiju (zaštitu životne sredine) i antifašizam.

„Ove godine se bavimo lokalnim ekološkim problemima, a od mnogih gorućih ekoloških problema odabrali smo da u okviru eko okruglih stolova, sa relevantnim sagovornicima, u četvrtak, 7. septembra, od 18:30 časova, razgovaramo o održivosti šuma oko Subotice, i u subotu, 9. septembra, od 16 časova o mogućnosti selektivnog prikupljanja otpada u našem gradu”, najavio je Telečki.

U subotu, 9. septembra, u 18 časova, biće održan razgovor o „Pesmama koje slave borbu za slobodu” u prostorijama Udruženja „Klara i Rosa”.

„Pesme o slobodi jeste lista odabranih pesama koje su inspirisale na borbu za slobodu kroz vekove. Od XIX kroz čitav XX vek, nastajale su i razvijale se pesme koje su odjekivale ulicama, trgovima i fabričkim halama. Dvojac Radio praksa je napravio svoj izbor esencije inspirativnih pobunjeničkih pesama koje nas i danas inspirišu. Voditelji razgovora su Lidija Vasiljević i Nenad Glišić, dvojac radio Praksa”, istakao je Telečki.

Foto: NJ/Magločistač

Propratni program će biti organizovan i na samom Lehel salašu.

„Obzirom na kompatibilnost jednog ekološkog festivala kao što je ’Ekoslavija’ i samoodrživog salaša, građenog po ekološkim principima kao što je Lehel salaš, zajednički smo se dogovorili da nam domaćin salaša, Lehel Horvat, građevinski inženjer, održi Interaktivno predavanje i vođenje kroz Lehel salaš pod nazivom: ’Jednostavnost – održiva gradnja i samoodrživi način života’, u petak, 8. septembra, u 18 časova”, kazao je naš sagovornik.

Na predavanju će biti reči o gradnji stambenih i drugih objekata koja je u skladu sa prirodom. Tokom svog predavanja, domaćin će posetiocima pokazati i svoj salaš, koji je građen po ekološkim, održivim principima.

Otvaranje izložbe radova „Underground” subotičkih umetnika Senke Kokić i Daniela Tikvickog biće održana u 19 časova.

Oba dana, volonteri Otvorene kuhinje iz Novog Sada kuvaju posetiocima festivala vegansku večeru, koja će biti spremna u 19:30 časova.

Sličnosti se privlače a ciljevi ukrštaju

„Naša istrajnost u traženju adekvatnog prostora za održavanje festivala je dala rezultate i nekako se ljudima koji rade slične stvari i imaju slične vrednosne okvire, pre ili kasnije ukrste putevi. Tako je bilo i sa nama, te smo ove godine našli pravo mesto za nas”, istakao je Telečki u razgovoru za naš portal.

Kada je u pitanju finansiranje festivala, i ove godine su na raspolaganju bili mali lokalni grantovi, sa gradskog konkursa za zaštitu životne sredine, ali se aktivisti istovremeno mnogo oslanjaju i na solidarnost zajednice u kojoj žive.

„Tako smo ove godine već organizovali tri benefit svirke na kojima smo sakupljali donacije za naš festival. Po prvi put nam je pomogla i soilidarna zajednica iz Budimpešte, sa kojom smo uspostavili saradnju u maju ove godine, gde smo gostovali sa bendom Smrt razuma. Nakon dva zagrevanja i benefit svirki u klubu ’Mladost’, očekuje nas još zagrevanje i benefit svirka u klubu ’CK13’ u Novom Sadu”, kazao je Telečki.

On je istakao da im je veoma važna podrška zajednice i undeground scene, te se ovim putem zahvaljuju svima onima koji su ih podržali.

Ove godine cena ulaznica je 1.000 dinara po danu i 1.600 dinara za komplet ulaznice.

„Očekujemo sve one koji žele da se na jednom lepom mestu, približe prirodi i na taj način potpunije dožive festival i imaju prilike da uz kompletan program promišljaju jedan lepši, pravedniji svet”, poručio je Telečki.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.