Dvoje od šestoro bivših članova redakcije lista Mađar so (Magyar Szó), koji su pre četiri godine podneli tužbe protiv ovog lista, zbog reorganizacije posla kojim se ukidaju pojedina radna mesta u Subotici i premeštaju u sedište, u Novi Sad, dobilo je sporove odlukom Vrhovnog kasacionog suda.
Jedan od njih, novinar Kornel Bajtai je bio i predstavnik sindikata, a njegov spor je pozitivno rešen krajem jula. Njegov advokat Jene Maglai, smatra da su presude dokaz da „zaista nije postojalo nikakvih zakonskih osnova da mu se otkaže radni odnos, kao i da je reč o partijskom listu koji je u službi Saveza vojvođanskih Mađara (SVM)“.
„Sva dokumentacija je bila nameštena unapred. Mađar so je pripremio sve odluke koje su pokrivale zakonitost donošenja toga, ali je u pozadini bilo jasno da je tu bilo reči o tome da se Mađar so oslobodi nepodobnih novinara ili da ih stavi u takav položaj u kojem će oni odbiti premeštanje na novo radno mesto u Novi Sad, što bi podrazumevalo svakodnevno putovanje 200 kilometara, tamo i nazad“, objašnjava Maglai.
Prema njegovim rečima, prethodno je Osnovni sud u Subotici doneo presudu u korist urednika ovog lista, da bi Apelacioni sud nakon toga presudio u korist Mađar soa. Zatim je Vrhovni kasacioni sud poništio presudu Apelacionog suda i potvrdio presudu Osnovnog suda u Subotici kojom se njemu isplaćuju sve zaostale zarade i svi sudski troškovi tokom ovog postupka.
Maglai je naveo da „sud u Novom Sadu nije imao sluha za činjenicu da je to zapravo bio obračun sa nepodobnim novinarima“.
On je takođe podsetio i da je jedna od bivših novinarki 10 godina radila taj posao na daljinu, a živela je u Budimpešti, pa je „odjednom to postao problem zbog čega je ona proglašena za tehnološki višak“.
Drugi bivši član redakcije Mađar soa, koji je dobio presudu u svoju korist jeste Atila Koso, koji je radio na poslovima preloma novina. Podsećajući se tog perioda i uzroka sporova, on je za portal Slobodna reč rekao kako je „uprava lista za one koji treba da putuju svaki dan u Novi Sad na posao izabrala one koji su počeli da razmišljaju na drugačiji način i one kojima se nije dopao način na koji funkcioniše ovaj list“.
„Formirala se mlađa ekipa novinara koja ima drugačije stavove i oni su počeli da smetaju upravi Mađar soa, pa su želeli, pre ili kasnije, da ih se oslobode“, kaže Koso.
On je protiv lista podneo tužbu krajem avgusta 2016. godine, a presudu Vrhovnog kasacionog suda dobio je u svoju korist krajem marta 2019. godine, zbog toga što je list promenio sistematizaciju rada tako da su u Subotici ukinuli radna mesta i otvorili ih u Novom Sadu. To je, po njegovim rečima, u praksi značilo da su zaposleni dobili ponudu da mogu da rade i dalje, ali u Novom Sadu, a ukoliko to ne žele, moraće da se „oproste od njih“, te da će „zakonski da ispune sve svoje obaveze prema zaposlenima, ukoliko odluče da ne prihvate ovakvu ponudu“.
„Bilo je prilično prljavo. Došli su sa dokumentima protiv mene koje ranije nikad nisam video. Optužili su me da sam ja bio kriv što su kasnile novine, da sam sporo radio i da im je to donelo štetu od 100.000 dinara. To nije istina, jer svi koji znaju kako taj posao funkcioniše, upoznati su s tim da je moj deo posla svega nekoliko minuta, ukoliko je prethodno sve pripremljeno što prethodi štampanju lista“, priseća se Koso.
Da podestimo, Nezavisno društvo novinara Vojvodine je sredinom jula 2016. godine upozorilo javnost da je rukovodstvo Mađar soa pokrenulo postupak uklanjanja politički nepodobnih novinara i urednika iz redakcije ovog dnevnog lista.
„Poziv je upućen na adrese petoro zaposlenih iz Subotice i troje iz Sente, a u pitanju su novinari i urednici koji su u više navrata javno protestovali zbog političkih pritisaka na uređivačku politiku Mađar soa koji sprovode Savez vojvođanskih Mađara i Nacionalni savet mađarske nacionalne zajednice“, navodi se u saopštenju.
Četrnaest novinara lista Mađar so u junu mesecu te godine je u otvorenom pismu javnosti optužilo SVM da vrši politički pritisak na novinare tog lista. Pojedini novinari listova Mađar so i Het Nap održali su tada u Subotici građanski protest ispred sedišta Nacionalnog saveta Mađara, na kojem su ponovo optužili SVM za politički pritisak.
Izvor: Slobodna reč
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.