DSHV: Zašto danas nisu istaknute zastave hrvatske zajednice na institucijama u Subotici i u okolnim mestima?

DSHV: Zašto danas nisu istaknute zastave hrvatske zajednice na institucijama u Subotici i u okolnim mestima?

Foto: DSHV

Objavio: Magločistač

19.03.2024

Kategorija: Politika , Subotica

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini je, uvidom u način primene odredbi Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, utvrdio kako se on, u delu koji reguliše način isticanja simbola hrvatske zajednice u Srbiji, danas, 19. marta, na praznik hrvatske zajednice u Srbiji – blagdan sv. Josipa, gotovo uopšte nije poštovao.

DSHV je izrazio nezadovoljstvo i razočarenje ovakvim nepoštovanjem Zakona od strane predstavnika lokalnih samouprava te državnih tela koja imaju lokalne ispostave.

U ovoj stranci se pitaju koja se poruka ovim činom šalje građanima Srbije hrvatske nacionalnosti na njihov praznik.

„Na današnji dan zastava hrvatske zajednice u Srbiji na zgradama i u prostorijama lokalnih tela i organizacija na području Grada Subotice, osim na zgradi u kojoj je kabinet gradonačelnika i sedište Skupštine grada, nije bilo“, navodi se u saopštenju DSHV-a.

Foto: DSHV

Navodi se da ih nije bilo ni na jednoj drugoj zgradi ovog tipa, te ni na jednoj zgradi u kojima su državna tela – policija, zdravstvo, škole, kao ni na jednoj javnoj zgradi ni u jednom od 18 naselja na području grada.

„Tu, naravno, spadaju i naselja u kojima su Hrvati relativna većina stanovništva – ni u njima danas nema zastave naše zajednice na zgradama u kojima su javni organi. Situacija je identična i u svih 11 mesta u kojima je propisana službena upotreba hrvatskog jezika, kao i u šest drugih opšina i gradova u Srbiji (Sombor, Bač, Apatin, Srijemska Mitrovica, Šid, Inđija)“, ističe se.

Dodaju da nijedne zastave hrvatske manjine u Srbiji danas nema na službenim zgradama u Beregu, Monoštoru, Lemešu, Sonti, Plavni, Bođanima, Sotu, Batrovcima, Ljubi, Staroj Binguli ni Starom Slankamenu.

Foto: DSHV

Podsećaju da u skladu sa Zakonom, „simboli i znamenja nacionalnih manjina se službeno ističu tokom potvrđenih praznika nacionalne manjine na zgradama i u prostorijama lokalnih tela i organizacija sa javnim ovlašćenjima na područjima na kojima je jezik nacionalne manjine u službenoj upotrebi, odnosno na način utvrđen odlukom o potvrđivanju simbola.

„Nespremnost koja se u ovom aspektu poštovanja manjinskih prava iz godine u godinu ogledaju zbunjuje nas, posebno iz razloga što je isticanje simbola propisano relativno davno i što spada u korpus manjinskih prava za implementaciju za šta je potrebna samo politička volja lokalnih političkih aktera i zanemariva količina tehničko-fizičkog posla“, smatraju u DSHV-u.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.