DSHV O IZVEŠTAJU O NAPRETKU SRBIJE KA EU: NEGATIVNI TRENDOVI NA POLJU LJUDSKIH I MANJINSKIH PRAVA

DSHV O IZVEŠTAJU O NAPRETKU SRBIJE KA EU: NEGATIVNI TRENDOVI NA POLJU LJUDSKIH I MANJINSKIH PRAVA

Objavio: Magločistač

31.05.2019

Kategorija: Subotica

U saopštenju za javnost koje potpisuje predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov, a povodom donošena novog izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evropskih integracija za 2019. godinu, ističe se da ta stranka “pozdravlja pozitivne konstatacije u izvješću koje se tiču jačanja tržišnoga gospodarstva i spremnosti Republike Srbije da odgovori na ekonomske izazove, napose glede makroekonomskih gibanja i općenito povećanja BDP-a”.

Ali, kako su ljudska i manjinska prava jedno od ključnih polja ka kojima Evropska unija (EU) usmerava svoje delovanje, iz DSHV-a upozoravaju i na negativne trendove koji postoje u ovom području.

“Kada je riječ o položaju nacionalnih manjina, valja istaknuti kako se u samome izvješću  ono tematizira unificirano te se ne vide problem i svake zajednice ponaosob. Za hrvatsku zajednicu takav se pristup čini prijepornim, jer kao nova nacionalna manjina ima svoje posebne probleme – od isključenosti u  sudjelovanju u procesu donošenja odluka, preko podzastupljenosti u tijelima uprave do velike etničke distance i raširenih negativnih stereotipa”, navodi se u saopštenju za javnost.

U izveštaju je, navode dalje iz DSHV-a, tačno navedeno da postoji nesrazmerna participacija nacionalnih manjina, što posebno pogađa hrvatsku nacionalnu manjinu kao novu manjinsku skupinu s nedovoljno razvijenim institucionalnim okvirima. Takođe, tvrdi se da srpske institucije  implementiraju  Akcioni plan za zaštitu nacionalnih manjina, sli se istovremeno postavlja i pitanje učinkovitosti njegovih mera. Iz DSHV-a podsećaju da, kada je u pitanju ostvarivanje prava nacionalnih manjina, saveti za međunacionalne odnose pri lokalnim samoupravama nisu formirana u svim multietničkim opštinama, uključujući i ona u kojima Hrvati žive u znatnom broju.

“Za hrvatsku manjinu posebice je važan i dio Izvješća koji se odnosi na deficite u procesuiranju ratnih zločina iz 90-ih godina prošloga stoljeća, budući da smo svjedoci kako srbijanske institucije nedovoljno čine na planu pravnog razrješenja zločina počinjenih  nad Hrvatima u Srbiji. Uz konstataciju da Srbija postupa konstruktivno u bilateralnim odnosima, moramo primijetiti da Srbija već više od desetljeća ne primjenjuje sve odredbe sporazuma o uzajamnoj zaštiti manjina. Navedeni problemi već su bili spomenuti u izvješćima u prethodne dvije godine te zabrinjava to što srbijanske institucije i dalje nisu započele njihovo rješavanje” navodi se na kraju saopštenja za javnost.

(Magločistač)

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.