DRŽAVA SUBOTIČKOM “VOJPUTU” DUGUJE VIŠE OD POLA MILIJARDE DINARA

DRŽAVA SUBOTIČKOM “VOJPUTU” DUGUJE VIŠE OD POLA MILIJARDE DINARA

Foto: NJ, Magločistač (ilustracija)

Objavio: Magločistač

28.06.2018

Kategorija: Subotica

Javno preduzeće “Putevi Srbije” duguje 576 miliona dinara subotičkom putarskom preduzeću “Vojput” za izvedene i ugovorene radove na izgradnji, rekonstrukciji i održavanju puteva.

Kako je objavio Insajder, “Vojput” prednjači po visini sredstava koje mu država duguje, a na spisku 35 domaćih firmi slede PZP Beograd oko 320 miliona, Srbijaautoput – 265 miliona, PZP Zaječar – 210 miliona dinara….

Prema zvanično objavljenom finansijskom izveštaju o poslovanju u 2017. godini, Javno preduzeće „Putevi Srbije“ na kraju 2017. dugovalo je čak četiri milijarde dinara (33,3 mliona evra) putarskim preduzećima za izvedene i ugovorene radove na izgradnji, rekonstrukciji i održavanju puteva u Srbiji.

Taj iznos je za poslednje četiri godine uvećan za gotovo deset puta, navodi Insajder.

Ova dugovanja nisu novina za “Puteve Srbije”. Zbog teške finansijske situacije u kojoj su se našla preduzeća koja se bave održavanjem puteva i to zbog dugovanja ovog javnog preduzeća, Vlada Srbije je 2013. preuzela na sebe da isplati dug putarima u iznosu od 1,35 milijardi dinara.

Time, međutim, nije rešen problem. Prema podacima iz zvaničnih finansijskih izveštaja JP “Putevi Srbije” je na kraju 2014. putarskim preduzećima dugovalo oko 500 miliona dinara. Već na kraju sledeće godine taj dug je bio 1,2 milijarde, da bi na kraju 2016. iznosio 4,4 milijarde dinara.

Sve ovo se dešava uprkos Zakonu o rokovima izmirenja novčanih obaveza, koji je usvojen kako bi se dodatno uvela finansijska disciplina i u tom segmentu. Prema tom zakonu, javni sektor ima obavezu da svoje obaveze prema privatnim firmama izmiri u roku od 45 dana. U praksi, prema podacima Mreže za poslovnu podršku ti rokovi se kreću od 100 do 180 dana.

 

„Najveća kašnjenja su kod izvođača radova u elektro-energetici i kod putarskih firmi koje rade i održavaju puteve. Oni su na vrhu liste onih koji čekaju na naplatu svojih potraživanja“, kaže za Insajder Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku.Zakon, inače, predviđa visoke kazne za one koji ne poštuju rokove plaćanja, a kreću se za pravna lica od 100.000 do dva miliona dinara, a za odgovorna od 5.000 do 500.000 dinara.

Na pitanje Insajdera koliko je javnih preduzeća kažnjeno zbog kašnjenja u plaćanjima koje je upućeno Ministarstvu finansija još 20. juna, odgovor do danas nije stigao.

JP “Putevi Srbije” je među prvim javnim preduzećima koja su objavila finansijski izveštaj o poslovanju u 2017. godini. Svi privredni subjekti imaju obavezu da najkasnije do 30. juna tekuće godine dostave Agenciji za privredne registre svoje finansijske izveštaje za prethodnu godinu, u ovom slučaju za 2017.

“Vojput” je angažovan na održavanju putne mreže na severu Vojvodine, uključujući i deonicu auto-puta od Horgoša do Feketića, kao i na izgradnji obilaznice oko Subotice.

Od prošle godine je u stoprocentnom vlasništvu somborskog preduzeća “Boja”, čiji je vlasnik šabački “Jugokop Podrinje”.

Izvor: Insajder

 

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.